Home WiadomościZe Świata Chorwacja: Młodzież sercańska odnowiła akt poświęcenia

Chorwacja: Młodzież sercańska odnowiła akt poświęcenia

Redakcja

sercanie.plMłodzi ludzie z parafii sercańskiej w Trnovčici odnowili przyrzeczenie poświęcenia Sercu Jezusowemu. To jeden z etapów przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. 

Z okazji 115. rocznicy poświęcenia młodzieży chorwackiej Sercu Jezusowemu, w ramach dwuletniego przygotowania chorwackiej młodzieży sercańskiej do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 r., w parafii pod wezwaniem Matki Kościoła i św. Maksymilina Kolbego w Trnovčici odbyła się uroczystość odnowienia aktu poświęcenia młodzieży Sercu Jezusowemu.

Uroczystą Mszę św. odprawił biskup Mijo Gorski, sufragan zagrzebski, a zarazem przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Młodzieży i proboszcz ks. Andrzej Wośko SCJ.

Księdza biskupa na początku uroczystości pozdrowiła w imieniu zebranych Jelena Vuković, przewodnicząca wspólnoty młodzieży sercańskiej, podkreślając, że młodzież przygotowywała się do odnowienia tego aktu przez udział w Nowennie pierwszych piątków miesiąca od października zeszłego roku do czerwca tego roku. W nabożeństwach w intencji kanonizacji błogosławionego Alojzego Stepinaca, w intencji duchowego i moralnego odnowienia chorwackiej młodzieży, za pokój na świecie oraz o błogosławione owoce nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Swoje kazanie biskup rozpoczął od wspomnienia wielkich czcicieli Serca Jezusowego począwszy od Jana Eudesa, Marii Małgorzaty, Piusa IX, aż do dzisiejszego papieża Franciszka, który zapowiedział Rok Miłosierdzia, a który jest związany z ofiarą Jezusa na krzyżu i z Jego przebitym Sercem.

„Nabożeństwo ku czci Serca Jezusowego ma swoj fundament w biblijnym obrazie Boga“- powiedział biskup, zwracając uwagę na tekst czytania z księgi Ozeasza, który z wielką miłością opisuje Boską miłość względem narodu izraelskiego: „Bóg bierze na siebie cierpienia swojego narodu. Przebite Serce Jezusa pokazało, że jest „wypełnione miłością“ – mówił biskup, posługując się słowami Apostoła Pawła: „Jezus samego siebie wydał, nie tylko to co boskie, ale i to co ludzkie, swoje życie“. Ze śmierci zrodziło się nowe życie, nieskończone wieczne życie w momencie, gdy z boku Chrystusowego wypłynęła krew i woda: chrzest, spowiedź i eucharystia. „Serce to symbol, źródło, z którego Kościół czerpie i rozdziela dzień po dniu Boże miłosierdzie i Boża łaskę.

Następnie biskup zwrócił się do zebranej młodzieży i zachęcił ich do poświęcenia Sercu Jezusowemu: „Dziś zebrani tutaj młodzieńcy i dziewczęta pragną poświęcić się Jezusowemu Sercu. Kiedy „wstawiacie“ siebie w Serce Jezusa potrzeba wiedzieć kilka spraw z tym związanych, aby ten akt nie był bezowocny lub niedobry. Przede wszystkim: Nie zapomnij, co dla ciebie uczynił Bóg, … nie zapomnij że wszystko otrzymujesz od Boga przez posługę Kościoła, naszego narodu, ale i przez historię życia osobistego. Pamiętaj o tym, co otrzymałeś od Boga: chrzest, wiarę, łaski, życie, i nie zapomnij tego!

Następnie, biskup poprosił młodzież, aby nie składać wielkich obietnic, i aby byli odpowiedzialni i by pytali, czy są przygotowani do ofiary, a jeśli to by było potrzebne, i do oddania życia, by w ten sposób potwierdzić przynależność do Jezusa. Potem zaprosił młodzież do naśladowania Jezusa – aby byli pokorni, skromni i łagodni. „Tylko człowiek, który posiada ducha Bożego jest prawdziwie skromny, gdy wie, że wszystko co posiada jest od drugich, albo od człowieka, albo od Boga. I na końcu, trzeba mieć pragnienie zmian, samych siebie, w rodzinach, w społeczeństwie, a zmiany nie powstają siłą prawa lecz mocą miłości, dobrocią serca. To nam pokazało Serce Jezusa, przebite. Dlatego dziś i zawsze módlmy się: Jezu, uczyń serce nasze według Serca swego. W ten sposób powstaje i zaczyna rosnąć cywilizacja miłości do której wzywał nas dziś już święty Jan Paweł II – zakończył biskup. Po modlitwie po Komunii święte jwszyscy obecni, razem z biskupem odmówli akt poświęcenia Sercu Jezusowemu, a potem został przeczytany list młodzieży do papieża Franciszka.

Po zakończeniu Mszy św. proboszcz ks. Andrzej Wośko w imieniu wszystkich parafian i zebranych ofiarował biskupowi obraz św. Jana Pawła II., informując obecnych o nowym wielkim wydarzeniu, które będzie miało miejsce w Trnovčici, o wielkiej łasce. Mianowicie, kilka dni temu dotarła informacja z Krakowa od kard. Stanisława Dziwisza, że parafia w Trnovčici otrzyma relikwię św. Jana Pawła II., która ma dotrzeć do Zagrzebia w najbliższych dniach. Wielka opatrzność Boża i plan na nadchodzące dni i lata, jeśli będzie taka wola Boża – wola Serca Jezusowego i jego Miłosierdzia.

Jelena Vuković (z chorwackiego: ks. Andrzej Wośko, SCJ)

Za: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda