Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Koronacja Pani Jasnogórskiej w Saint Denis

Chrystusowcy: Koronacja Pani Jasnogórskiej w Saint Denis

Redakcja

Na tę wielką radość nasi Rodacy mieszkający pod Paryżem z powodu pandemii COVID-19 czekali ponad rok czasu: plany duszpasterzy zakładały uroczystości koronacyjne w roku 2020. Odbyły się one w niedzielne przedpołudnie 17 października 2021 r. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji Saint Denis en France, bpa Pascala Delannoy.

Przewodniczył on liturgii Mszę Świętej w języku francuskim i polskim, wygłosił kazanie do licznie zgromadzonych rodaków i nałożył na ikonę złote korony. Na zaproszenie miejscowego duszpasterza i jednocześnie ekonoma prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej ks. Zdzisława Początka SChr na tę historyczną uroczystość przybyli goście z polskiej ambasady, z kraju oraz z okolicznych polskich misji katolickich, wśród których trzeba wymienić: bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, ks. Wiesława Wójcika SChr, dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, ks. Ryszarda Szymanika SChr, proboszcza parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach, ks. Krzysztofa Kocha, proboszcza parafii pw. Świętego Józefa w Wygodzie (którzy w ostatnich latach przybywali z duszpasterską pomocą bądź z rekolekcjami do Saint Denis), ks. Zbigniewa Wcisło SChr, przełożonego prowincjalnego a zarazem inicjatora tego przedsięwzięcia, proboszcza miejscowej francuskiej parafii oraz ks. Jarosława Kocha SChr, polonijnego proboszcza z sąsiedztwa – z Aulnay sous Bois.

Polacy gromadzili się na liturgii w swoim języku w tym kościele już od początku XX w. i zawsze towarzyszyła im Ikona Pani Jasnogórskiej. Przeżywali jednocześnie tu wiele trudnych i niebezpiecznych chwil, na przykład zamachów terrorystycznych. Dlatego zrodziła się myśl i konieczność zawierzenia całej parafii Matce Najświętszej. Dokonał tego kilka lat temu ówczesny polonijny proboszcz ks. Zbigniew Wcisło, który pielgrzymował wraz z parafianami z Saint Denis i Bagnolet na Jasną Górę: najpierw, by przywieźć kopię Obrazu Matki Bożej, potem, by zawierzać Jej swoje wczoraj, dziś i jutro. W końcu postanowiono zachęcić rodaków modlących się w tymże kościele do składania swoich kosztowności, by ufundować na stałe złote korony na głowę Jezusa i Maryi. To wielkie wydarzenie wypływające z serca Rodaków tu mieszkających wpisuje się w hołd wdzięczności Matce i Królowej Polski za Jej nieustanną opiekę i pomoc na często trudnych drogach emigracyjnego życia.

tekst i fotografie: ks. Wiesław Wójcik SChr

Za: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda