Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy obejmują duszpasterstwo polonijne w Kurytybie

Chrystusowcy obejmują duszpasterstwo polonijne w Kurytybie

Redakcja

Pod koniec stycznia 2017 roku księża werbiści zakończyli swoją posługę w polskiej parafii personalnej przy kościele św. Stanisława w Kurytybie. O kontynuowanie duszpasterstwa polonijnego poproszono chrystusowców, tym bardziej, że jak się oblicza, w Kurytybie mieszka prawie pół miliona osób polskiego pochodzenia.

Opieki duszpasterskiej podjął się prowincjał chrystusowców ks. Kazimierz Długosz SChr. Obecnie kościół św. Stanisława jest jedynym miejscem w mieście, gdzie każdej niedzieli odprawiana jest Msza św. w języku polskim.

Pierwsze grupy naszych rodaków przybyły do Kurytyby około roku 1870. W 1875 przyjechał tu także ks. Józef Przytarski, późniejszy budowniczy świątyni. Początkowo polscy emigranci gromadzili się w różnych kościołach tego miasta, głównie w Igreja da Ordem, Do Rosario i Bom Jesus. Z upływem czasu w centrum miasta rozpoczęto budowę nowego kościoła, obierając za patrona św. Stanisława biskupa i męczennika. W maju 1909 roku ksiądz biskup Jan Braga dokonał jego konsekracji.

Szybko nowy kościół stał się głównym centrum duszpasterstwa polonijnego nie tylko w Kurytybie, ale i w całym stanie Parana. W 1978 roku abp Kurytyby Dom Pedro Fedalto ustanowił przy kościele polską parafię personalną, która 22 sierpnia 1993 roku na prośbę księży werbistów otrzymała status parafii terytorialnej, utworzonej z części parafii Bom Jesus i Sao Francisco de Paula. Od chwili podjęcia budowy kościoła aż do 2012 roku pracowali tam zawsze polscy kapłani. W 2012 roku posługę proboszcza podjął ks. Mario Jose Steffen SVD wspomagany przez ks. Edwarda Guca SVD, który pracował w parafii do stycznia 2017 roku. 

Za: www.chrystusowcy.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda