Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Uroczystość w Carlisle – wprowadzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Chrystusowcy: Uroczystość w Carlisle – wprowadzenie ikony Matki Bożej Częstochowskiej

Redakcja

chrystusowcy.plRadosnym wydarzeniem dla polskiej wspólnoty w Carlisle oraz parafii angielskiej, z którą od wielu już lat łączy nas wspólne miejsce kultu, było uroczyste wprowadzenie do Świątyni a następnie przekazanie i zainstalowanie w niej ikony Matki Bożej Częstochowskiej.

Obraz Królowej Polski zamówiony przez wspólnotę polską odebrał na Jasnej Górze proboszcz parafii angielskiej – Canon John Watson. W minioną niedziele proboszcz miejsca Fr. John wraz z duszpasterzem polonijnym ks. Romanem powitał a następnie poświecił i wprowadził Ikonę do Świątyni. Kulminacyjnym punktem uroczystości była angielsko-polska Msza święta, której przewodniczył i wygłosił okolicznościową homilię proboszcz polskiej parafii ks. Roman Kossakowski SChr. W homilii podkreślono doniosłą rolę Matki Bożej w życiu Kościoła i Narodu polskiego na przestrzeni wieków.

Na zakończenie uroczystości Fr. John zwracając się do zebranych podkreślił swoją radość ze współpracy, jaka wywiązała się pomiędzy obu wspólnotami. Podkreślił też wielki wkład wspólnoty polskiej wraz z jej duszpasterzem w budowanie dobrych relacji. Nawiązał do wcześniejszych wydarzeń tj. sprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II oraz powstania Kaplicy Miłosierdzia nazywanej przez wielu polską. Canon John Watson jeszcze raz podziękował ks. Romanowi za wystąpienie do ks. Kardynała Stanisława Dziwisza z prośbą o przekazanie relikwii I-ego stopnia (krew) św. Jana Pawła II.

W swoim wystąpieniu kilkakrotnie podkreślił wielką radość i wdzięczność za ogromne zaangażowanie Polaków w życie lokalnej wspólnoty. Kończąc nawiązał do długoletniej opieki duszpasterskiej, którą otaczają polską wspólnotę w Carlisle Księża Chrystusowcy. Miłym akcentem było odniesienie do zawołania biskupiego sługi Bożego kard. Augusta Hlonda „Da mihi animas, caetera tolle” (Daj mi dusze, resztę zabierz) a życzeniami dalsza owocna współpraca i dążenie do jedności co znów było nawiązaniem do słów naszego Założyciela – „Ut unum sint”.

ks. Roman Kossakowski SChr

Więcej (zdjęcia) na: www.chrystusowcy.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda