Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Zakończenie wizytacji w prowincji Matki Bożej Częstochowskiej

Chrystusowcy: Zakończenie wizytacji w prowincji Matki Bożej Częstochowskiej

Redakcja

Polska kapelania w Barcelonie była ostatnim punktem kanonicznej wizytacji przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Tomasza Sielickiego w prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej obejmującej Francję i Hiszpanię. 

W piątek, 13 stycznia na lotnisku El Prat w Barcelonie ks. Generała przywitał duszpasterz Polaków w archidiecezji Barcelona ks. Krzysztof Jaworski. Następnego dnia przed południem Przełożony Generalny przeprowadził z ks. Krzysztofem braterską rozmowę. W godzinach południowych księża pielgrzymowali do sanktuarium patronki Katalonii – Czarnej Madonny z Montserrat. Kapłanom udało się jeszcze przed wieczornymi obowiązkami duszpasterskimi zobaczyć i pomodlić się w grocie św. Ignacego z Loyoli, gdzie – według tradycji – przeżył on swoje rekolekcje będące początkiem ćwiczeń ignacjańskich. Ks. Generał razem z ks. Jaworskim spotkali się także z proboszczem parafii Nostra Senyora de la Merce w Manresa, który wypożycza swój kościół Polakom, by ci mogli uczestniczyć w Eucharystii w drugą i czwartą sobotę miesiąca. Generalska wizytacja wypadła właśnie w drugą sobotę stycznia, więc w Manresa ks. Generał przewodniczył wieczornej Mszy Świętej dla tamtejszej polonijnej wspólnoty. W tym samym czasie na lotnisku w Barcelonie wylądował ks. prowincjał Jan Ciągło.

W niedzielę, 15 stycznia, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, przed południem kapłani sprawowali Mszę Świętą dla Polaków w kościele Sant Jaume (św. Jakuba) w centrum Barcelony. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. Generał. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie z licznie przybyłymi rodakami. Pod wieczór Dnia Pańskiego w parafii Santa Eulàlia de Mèrida w L’Hospitalet de Llobregat księża celebrowali kolejną Eucharystię dla naszych rodaków, po której w salce parafialnej odbyło się sympatyczne spotkanie przybyłych gości z Polonią. Wieczorem na kolację miejscowy duszpasterz zaprosił swojego hiszpańskiego proboszcza, ks. Josep Maria Romeguera Bach.

Poniedziałek, 16 stycznia rozpoczął się od wspólnych modlitw. Następnie kapłani udali się do centrum Barcelony, by zwiedzić świątynię Sagrada Familia. Po powrocie do domu ks. Krzysztof przygotował obiad, na którym był też obecny ks. Artur Migas, polski kapłan pracujący na parafii katalońskiej w Barcelonie. Po południu naszych współbraci przyjął gospodarz archidiecezji barcelońskiej, kard. Lluís Martínez Sistach. Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. Ksiądz Kardynał pokazał pomieszczenia pałacowe, w których w 2010 roku przebywał papież Benedykt XVI w czasie swojej wizyty w Barcelonie. We wtorek rano ks. Generał zakończył wizytację prowincji francusko-hiszpańskiej naszego zgromadzenia i udał się do Rzymu. Natomiast ks. Prowincjał powrócił do Paryża. Kilka zdjęć tutaj.

ks. Tomasz Mikulak Schr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda