Home WiadomościZe Świata «Chwalcie Pana, bo na wieki Jego miłosierdzie!»: abp Tadeusz Kondrusiewicz nawiedził michalicką parafię w Mińsku-Łoszycy

«Chwalcie Pana, bo na wieki Jego miłosierdzie!»: abp Tadeusz Kondrusiewicz nawiedził michalicką parafię w Mińsku-Łoszycy

Redakcja

michalici.plW tym dniu wszystko było symboliczne: i początek mszy świętej o 15.00, i wizerunek s. Faustyny na ornaciejednego z kapłanów, i śpiewy podczas Eucharystii і ciepłe, wiosenne słońce…

Uzbroić się w Boże miłosierdzie

3 kwietnia, w święto Bożego Miłosierdzia, metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz przewodniczył Mszy świętej w parafii Matki Bożej Różańcowej w Mińsku-Łoszycy (Białoruś). 13 parafian przyjęło podczas liturgii sakrament bierzmowania.

Witając ks. Arcybiskupa, gości i licznie zebranych parafian, ks. Proboszcz Giennadij Kucharewicz CSMA  podkreślił, że święto Bożego Miłosierdzia ma szczególne znaczenie dla jego parafii, ponieważ to właśnie tutaj powstaje narodowe sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Każdy z nas znajduje się na pierwszej linii duchowej walki, którą nieustannie toczymy, dlatego musimy być uzbrojeni w Boże Miłosierdzie – dodał kapłan. Podziękował on również obecnemu na Mszy św. ks. Władysłąwowi Zawalniukowi, który do prowadził w swoim czasie do rejestracji parafii Matki Bożej Różańcowej w Łoszycy, będąc jej pierwszym proboszczem, a następnie przekazał parafii kopię obrazu Jezusa Miłosiernego – tego samego, który był namalowany na prośbę s. Faustyny, a dzisiaj znajduje się w Wilnie.

«Boże miłosierdzie – jeden z przymiotów miłości Boga»

Metropolita T. Kondrusiewicz podkreślił w homilii, że miłosierdzie jest głównym przymiotem Boga i zachęcił zebranych, by byli nosicielami miłosierdzia w świecie, który tak często wypełniony jest egoizmem.

Miłosierdzie Boże jest jednym z najwyższych znaków miłości Boga, która swój punkt kulminacyjny znalazła w zmartwychwstaniu Chrystusa. Jeśli prześledzimy historię chrześcijaństwa, to dostrzeżemy jak objawiało się w miłosierdzie Boga w życiu ludzkości – powiedział hierarcha. Według kaznodziei, poprzez objawienia Jezusa Miłosiernego dane św. siostrze Faustynie, Bóg chciał pokazać współczesną prawdę, aby ludzie mogli zaczerpnąć ze źródła Jego miłosierdzia. Hierarcha powiedział, że prawda ta jest bardzo ważna dla człowieka XXI wieku. Zwracając się do zebranych z pytaniem: Czym jest dla nas, ludzi XXI wieku, prawda o miłosierdziu Bożym?, ks. Arcybiskup określił je kołem ratunkowym w „grzesznym bagnie”.

Idea Bożego Miłosierdzia bardzo dobrze ukazana jest w obrazie Bożego Miłosierdzia: Bóg idzie do nas, nie zapomina o nas. Idąc, pokazuje On na swoje Serce, z jakiego wychodzą dwa promienie. Jego prawa ręka podniesiona jest do góry i błogosławi – dobrych i złych. Ta ręka jakby zastygła w geście odpuszczania grzechów. 

Podkreślając wagę nawrócenia, hierarcha dodał, że aby grzech został odpuszczony w konfesjonale, trzeba go najpierw tam przynieść. 

«Nasz kraj jest usiany Kalwariami…»

Przypominając czasy walki komunizmu z wiarą, ks. Arcybiskup podkreślił odwagę chrześcijan, którzy cierpieli za swoje przekonania religijne: Nasi ojcowie i dziadowie za wiarę w Boga zsyłani byli na wygnanie na Syberię, stepy Kazachstanu, na Daleki Wschód, Kołymę, za koło podbiegunowe itp. Dawali świadectwo wiary w Chrystusa na Golgotach XX wieku, takich jak Traścieniec, Kuropaty, Chatyń, Katyń i wielu innych…

Wspominając 30. rocznicę katastrofy w Czarnobylu, która będzie miała miejsce 26 kwietnia, metropolita wezwał, by nie zapominać o „duchowym Czarnobylu” prześladowania wiary, który trwał trzy pokolenia.

Kiedy wydawało się, że wiara już nigdy nie odrodzi się w naszym kraju, rozpoczął się przepowiedziany przez Maryje  w Fatimie w 1917 roku, cud jej ożywienia – powiedział abp Tadeusz Kondrusiewicz.

Arcypasterz wezwał, by w 25. rocznicę przywrócenia struktur Kościoła katolickiego na Białorusi i utworzenia mińsko-mohylewskiej archidiecezji, podziękować Bogu za dar łaski i miłosierdzia, ale także by poprosić: Ojcze Niebieski, okaż nam swoje miłosierdzie.

«Jezu, ufam Tobie»

Zwracając się do wiernych, którzy w tym dniu przyjęli sakrament bierzmowania, ks. Arcybiskup podkreślił: Trzeba być mocnym w wierze, a to dokonuje się tylko dzięki otwarciu na Bożego Ducha, który może nas przemieniaćBądźcie nosicielami Bożego Miłosierdzia, aby ono ogarnęło wszystkich ludzi na naszej ziemi i w Kościele.

Po Mszy świętej został odczytany Akt poświęcenia Jezusowi Miłosiernemu mińsko-mohylewskiej archidiecezji, a także została odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia.

Jezus Miłosierny! Błogosław naszej archidiecezji, biskupom, kapłanom, diakonom, osobom konsekrowanym, wszystkim wiernym, potrzebującym i naszemu narodowi. Oświeć nas i cały świat promieniami Twego miłosierdzia. Maryjo, Matko Miłosierdzia, wstawiaj się za nami! – zabrzmiało w Akcie poświęcenia archidiecezji Jezusowi Miłosiernemu.

____

W tym czasie na zewnątrz, obok kaplicy, pod ciepłymi, wiosennymi promieniami słońca, hałaśliwie biegały dzieciaki. Ich beztroski śmiech od czasu do czasu razem ze słońcem przedzierał się przez okna kaplicy, jakby chciał przypomnieć obecnych na Mszy: Życie, ty wciąż trwasz!

Ich rodzice co jakiś czas sprawdzali, czy dziecko blisko, czy nie uciekło gdzieś… Nic tak nie roztopi serca matki i ojca, jak uśmiech dziecka, które biegnie w ramiona z zerwanym kwiatkiem wołając: Tato, tato, kwiatuszek!

Kto jak nie te małe dzieci, które niezłomnie ufają rodzicom, powinny być dla nas przykładem, jak oddać się w ręce Najwyższego Ojca i Jego miłosierdzia?

Tekst: Ilia Łapato
Zdjęcia: Aleksandra Szczyglińska (Catholic.by)

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda