Home WiadomościZe Świata Co z wezwaniem karmelitańskim w Litanii Loretańskiej?

Co z wezwaniem karmelitańskim w Litanii Loretańskiej?

Redakcja

Konferencja Episkopatu Polski zatwierdziła 28 sierpnia 2020 r. polskie tłumaczenie nowych wezwań Litanii Loretańskiej: Matko miłosierdzia, Matko nadziei, Pociecho migrantów.

Została też opublikowana wzorcza wersja litanii z tymiż nowymi wezwaniami umieszczonymi we właściwych miejscach. Zabrakło w tejże wersji litanii wezwania karmelitańskiego, które zwyczajowo brzmiało „Królowo szkaplerza świętego” i mieściło się po wezwaniu „Królowo różańca świętego”.

W tej kwestii s. Szymona Panicz KDzJ zwróciła się do o. Szczepana Praśkiewicza OCD, którego odpowiedź została wydrukowana w miesięczniku „Pod znakiem Dzieciątka Jezus” (nr 10/2020, s. 82-84) wraz z ilustracjami. Pozwalamy sobie przywołać wspomnianą odpowiedź: „Odpowiadając na pytanie  informuję, że wezwanie karmelitańskie w Litanii Loretańskiej istniało „od niepamiętnych czasów”, tak u karmelitów (OCarm) jak i u nas, karmelitów bosych (OCD). Potwierdzają to dawne brewiarze. Mieliśmy w Karmelu własny brewiarz, „Breviarum Romanum Carmelitanum” (tak u karmelitów – OCarm jak i u nas – OCD), i brewiarz ten był zawsze zatwierdzany przez Stolicę Apostolską. W Litanii Loretańskiej w tymże brewiarzu było zawsze „wezwanie karmelitańskie”. U karmelitów (OCarm), wezwamia te były nawet dwa, mianowicie pierwsze, „Patrona Carmelitarum” (Patronko Karmelitów), znajdujące się przed wezwaniem „Regina Angelorum” (Królowo Aniołów). Zaś wezwanie drugie, jako ostatnie przed „Agnus Dei” (Baranku Boży), brzmiało „Spes omnium Carmelitanum” (Nadziejo wszystkich Karmelitów). Obrazują to zdjęcia nr 1 i 2.

Z kolei u nas (OCD), co obrazują zdjęcia nr 2 i 3, było wezwanie „Regina Decor Carmeli” (Królowo Ozdobo Karmelu), umieszczone tuż przed „Agnus Dei”. W modlitewnikach karmelitańskich włoskich do dziś znajduje się to właśnie wezwanie:  „Regina, decoro del Carmelo”. Nie wiem dlaczego w Polsce nie używano tegoż wezwania „Królowo Ozdobo Karmelu”, ale zastąpiono je wezwaniem „Królowo Szkaplerza świętego”, którego nie spotykamy w modlitewnikach na Zachodzie. Może o. Włodzimierz Tochmański, znawca tematyki, lub o. Jerzy Zieliński, dobry historyk, czy o. Adam Hrabia, liturgista, by coś w tym względzie powiedzieli. Warto, by tę tematykę wezwania karmelitańskiego w Litanii Loretańskiej pogłębić. Mógłby to być dobry temat np. na pracę magisterką, lub artykuł do „Itinera Spiritualia” „Głosu Karmelu” lub „Pod płaszczem Maryi”. Czyżby to wezwanie „Spes omnium Carmelitanum” było uprzedzeniem wezwania „Mater spei”, wprowadzonego przez Papieża Franciszka?

Z maryjnym pozdrowieniem w Karmelu – o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, Rzym, 27 września 2020″.

Za: www.karmel.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda