Home WiadomościZe Świata Cyfrowy nowicjat. Nowoczesna odpowiedź mnichów na kryzys powołań

Cyfrowy nowicjat. Nowoczesna odpowiedź mnichów na kryzys powołań

Redakcja

Trapiści to jedno z najbardziej tradycyjnych, mniszych zgromadzeń zakonnych, ale ta wspólnota zdecydowanie poszła z duchem czasu.

Holenderscy trapiści z opactwa Konighshoeven w Berkel-Enschot wprowadzili nowe narzędzie do pozyskiwania przyszłych kandydatów. Z początkiem tego roku uruchomili cyfrowy nowicjat.

Trapiści w Holandii mierzą się z kryzysem powołań, bo jak mówi opat Bernardus Peeters, jest coraz mniej osób, które są “dojrzałymi katolikami” i odpowiadają na Boże wezwanie. Dlatego nowa inicjatywa mnichów jest skierowana do tych osób, które rozpoznają w sobie powołanie, ale nie są gotowe na wstąpienie do klasztoru.

Mnisi uruchomili platformę internetową “eNovice”, która polega na przybliżeniu mniszego sposobu życia osobom pozostającym w domu. Strona zawiera liczne nagrania, jak również umożliwia bezpośredni kontakt z mnichami i dołączenie do mailowej subskrypcji. Zakonnicy podkreślają, że cyfrowy nowicjat nie zastępuje tradycyjnego, lecz tylko stanowi pewne uzupełnienie ścieżki powołaniowej.

“Kandydaci do nowicjatu mogą poznać na czym polega mnisze życie. Program pozwala również lepiej przemyśleć kwestię powołania. Uważamy, że ważniejsze od pozyskiwania nowych powołań, jest to by ludzie przemyśleli jakie mają życiowe cele” – mówi Peeters. Trapiści przyznają, że istotny impulsem stała się pandemia koronawirusa, która skłoniła wiele osób do poszukiwania radykalnie nowych dróg i rozwiązań w życiu.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda