Home WiadomościZe Świata Dominikanie mają kapitułę

Dominikanie mają kapitułę

Redakcja

W chorwackim Trogirze rozpoczęła się 22 lipca kapituła generalna Zakonu Kaznodziejskiego. Potrwa do 8 sierpnia.

Zwołał ją w styczniu generał dominikanów, o. Bruno Cadoré. Jednak wybór terminu i miejsca zapadł już podczas poprzedniego takiego zgromadzenia, które odbyło się w Rzymie we wrześniu 2010 roku. Uczestnicy kapituły wybrali wtedy o. Cadoré 86. następcą Świętego Dominika, który na początku XIII wieku założył Zakon Kaznodziejski.

Kapituła generalna, posiadająca najwyższą władzę w Zakonie Dominikanów, to zebranie braci reprezentujących poszczególne prowincje zakonne. Mają oni przyjrzeć się i przedyskutować sprawy dotyczące funkcjonowania całego Zakonu.

Zwołując pół roku temu obecną kapitułę, o. Cadoré wezwał wszystkich członków Rodziny Dominikańskiej do modlitwy o jej pomyślny przebieg poprzez ofiarowanie w tej intencji mszy świętych oraz włączenie tej sprawy w modlitwę prośby podczas Liturgii Godzin.

Kilkanaście dni temu swego błogosławieństwa uczestnikom kapituły i Zakonowi Kaznodziejskiemu udzielił papież Franciszek. W telegramie nadesłanym do o. Cadoré sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone napisał, że Papież „przesyła wszystkim uczestnikom Kapituły swoje serdeczne i najlepsze życzenia”.

Kard. Bertone dodał, że Ojciec Święty „modli się, aby to ważne spotkanie przyczyniło się do odnowienia pragnienia świętości i wierności wobec ideału życia zakonnego dla budowania Królestwa Bożego i hojnej posługi Kościołowi, zgodnie z własnym charyzmatem Zakonu, czerpiąc z świetlanego przykładu czcigodnego świętego Ojca Dominika i wszystkich Świętych Rodziny Dominikańskiej”.

Od samych początków w Zakonie Braci Kaznodziejów istniały dwa rodzaje kapituł generalnych: kapituła prowincjałów oraz kapituła definitorów. Z czasem wyłonił się jeszcze trzeci rodzaj kapituły generalnej – złożonej zarówno z prowincjałów, jak i definitorów. Odbywają się one na zmianę, co trzy lata.

Kapituła prowincjałów i kapituła definitorów mają tą samą władzę i równe prawa. Każda z nich, niezależnie od innych, ma prawo proponowania nowych regulacji i zatwierdzania lub odrzucania propozycji zgłoszonych na poprzedniej kapitule. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że kapitułę prowincjałów tworzą przedstawiciele władz prowincji, a kapitułę definitorów – przedstawiciele samej prowincji, wybierani podczas kapituł prowincjalnych.

Kapituła generalna to przede wszystkim zgromadzenie ustawodawcze. Ponadto kapituły mają funkcję dyscyplinarną: mogą sądzić, karać, zdejmować z urzędów itp. Kapituły podejmują współczesne problemy, zawsze jednak w odniesieniu do życia i misji Zakonu. Mogą także formułować wskazania dla całego Zakonu na temat praktykowania charyzmatu dominikańskiego i sposobów docierania do współczesnych ludzi z orędziem Ewangelii.

W kapitule generalnej, na zaproszenie generała, mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich gałęzi Zakonu – także mniszek klauzurowych i świeckich dominikanów.

Kapituła w Chorwacji jest kapitułą definitorów. Z ramienia Polskiej Prowincji Zakonu uczestniczy w niej o. Michał Paluch.

Istnieje oficjalna strona kapituły: Trogir.op.org. Dostępne na niej materiały publikowane są w trzech oficjalnych językach Zakonu: angielskim, francuskim i hiszpańskim oraz – oczywiście – chorwackim.

sz, dominikanie.pl / PAGór OPs / op.org / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda