Home WiadomościZe Świata “DONBOSROCK”: zespół tworzony przez młodych w służbie innym młodym

“DONBOSROCK”: zespół tworzony przez młodych w służbie innym młodym

Redakcja

Kiedy Ksiądz Bosko myślał o swojej propozycji wychowawczej, używał różnych narzędzi, aby przyciągnąć chłopców, idąc za logiką “trzeba koniecznie kochać to, co podoba się ludziom młodym, aby pokochali to, co proponuje wychowawca”. Jednym z tych narzędzi była muzyka, która wypełniała wolny czas, rozwijała umiejętności chłopców oraz przekazywała pozytywne przesłanie tym, którzy jej słuchali.

Kierując się tymi przesłankami, trzej młodzi postnowicjusze: Christian Chávez (Ekwador), Felipe Arango (Kolumbia) i Jesús Espino (Peru) oraz salezjanin koadiutor Jorge Moraga (Chile) zdecydowali się założyć międzynarodową grupę muzyczną pod nazwą DONBOSROCK. Rodzaj muzyki, jaki wybrali, jak sama nazwa wskazuje, to rock, jako że ten jest bardzo bliski młodzieży.

W dniu 27 lipca 2019 r. zaprezentowali pierwszy album pt. Por ustedes mi juventud, (Dla was, moja młodzieży), na który składa się siedem utworów Christian Cháveza i cztery covery innych autorów. Sceną, na której wystąpili, była aula postnowicjatu, w której się zgromadzili członkowie różnych grup Rodziny Salezjańskiej, aby ich posłuchać, a także – rodzice, młodzież z oratorium wieczorowego z placówki w La Tola i inni fani dobrej muzyki.

Ks. Robert García, dyrektor domu formacyjnego, podkreślił, że dla salezjanów ważne jest, aby ewangelizacja nie była realizowana jedynie w tradycyjny sposób, ale były w niej zastosowane inne środki, takie jak te związane z muzyką, aby zainteresować ludzi młodych. “Jeśli są salezjanie w formacji, którzy posiadają i rozwijają talent muzyczny, musimy ich wspierać, ponieważ przekazują oni pozytywne i salezjańskie przesłanie”.

Wspomnijmy, że na początku ta grupa nazywała się The Survivors, ponieważ nie mieli wystarczającej ilości instrumentów muzycznych i wyposażenia, by móc wykonywać próby, a musieli jakoś przetrwać. Nie trwało to jednak długo i wkrótce zaczęli tworzyć na bazie tego niewiele, co posiadali. Przezwyciężyli te wyzwania i trudności, a pierwszym utworem, który skomponowali była ballada pt. Jesús.

Potem zaczęli wprowadzać inne rodzaje muzyki, ale w końcu postawili na muzykę rockową. Piosenkarz zespołu, Christian, utrzymuje, że muzyka jest dla niego częścią życia i pomaga mu czuć się spełnionym. Twierdzi, że byłby innym salezjaninem, gdyby nie grał na gitarze, ponieważ jest to instrument, który jest najlepiej znany dzieciom i który pozwala w najlepszy sposób przekazać im kluczowe przesłanie, że Jezus to radość. 

DONBOSROCK ogranicza się do dwuletniego procesu formacji, ale jego spuścizna zawsze i coraz bardziej będzie motywować innych studentów i ludzi młodych z różnych środowisk salezjańskich do tworzenia nowej muzyki salezjańskiej: przez młodych dla innych młodych.

Cristian Calderón
Za: infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda