Home WiadomościZe Świata Ekskomunika dla zakonników oskarżających papieża o herezję

Ekskomunika dla zakonników oskarżających papieża o herezję

Redakcja

W kwietniu troje eremitów ogłosiło deklarację, w której oświadczyli, że papież poprzez swoje wypowiedzi, zachowanie, nauczanie i działania okazał się być „wielkim heretykiem”.

Troje eremitów żyjących na jednej z wysp Orkadów, którzy oskarżają papieża Franciszka o herezję zostało ekskomunikowanych przez miejscowego biskupa. Dopóki nie pojednają się z Kościołem o. Stephen de Kerdrel, s. Colette Roberts i br. Damon Kelly nie mogą przyjmować sakramentów.

Decyzja bp. Briana McGee, ordynariusza diecezji Argyll and the Isles jest odpowiedzią na sygnowaną przez nich w kwietniu 2019 r. deklarację, w której oświadczyli, że katolicyzm został przekształcony w „Fałszywy Kościół”, a papież poprzez swoje wypowiedzi, zachowanie, nauczanie i działania okazał się być „wielkim heretykiem”. Jednocześnie zadeklarowali, że wycofują swe posłuszeństwo papieżowi i zrywają łączność ze Stolicą Apostolską, co – jak wyjaśniono w komunikacie diecezji – oznacza, że z kanonicznego punktu widzenia sami się ekskomunikowali.

Wcześniej bp McGee napisał do eremitów, wzywając do przemyślenia swego kroku.

Czarnych Eremitów (The Black Hermits) założył w 1999 r. o. Stephen De Kerdrel, były mistrz nowicjatu w zakonie kapucynów, z myślą o młodych ludziach szukających bardziej prostej formy życia. Już wcześniej wzbudzali kontrowersje. W 2015 r. diecezja Northampton poprosiła ich o wyprowadzenie się w inne miejsce z powodu skarg sąsiadów na ich zachowanie. Z kolei br. Damon Kelly był kilkanaście razy aresztowany, m.in. za obraźliwe mejle wysyłane do episkopalnego księdza i za zakłócanie nabożeństw szkockich prezbiterian.

Obecnie eremici żyją na liczącej 600 mieszkańców wyspie Westray w archipelagu Orkadów w towarzystwie licznych kotów.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda