Home WiadomościZe Świata Ekwador: 130 lat obecności salezjanów

Ekwador: 130 lat obecności salezjanów

Redakcja

Salezjańscy misjonarze przybyli do Guayaquil, w Ekwadorze, w dniu 12 stycznia 1888 r. Stąd też dokładnie w dzień tej rocznicy, w ubiegły piątek, ekwadorska inspektoria pw. Najśw. Serca Jezusa (ECU) upamiętniła te 130 lat pracy wychowawczo-duszpasterskiej na rzecz młodzieży i rodzin najbardziej potrzebujących.

Historycznie biorąc, praca salezjanów została zapoczątkowana 28 stycznia 1888 roku, kiedy to misjonarze dotarli do Quito i objęli w posiadanie Katolicki Protektorat Rzemiosła i Zawodu, odpowiadajac na prośbę ówczesnego prezydenta Ekwadoru, pana José María Plácido Caamaño.

Informacja o tym wydarzeniu dotarła do Księdza Bosko 30 stycznia , dzień przed jego śmiercią. Była to ostatnia misja, której udzielił błogosławieństwa. Śmierć założyciela nie zatrzymała, a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej zmobilizowała salezjanów do pracy, którzy 5 lutego przyjęli do Protektoratu pierwszego wychowanka, a 18 lutego otworzyli oratorium świąteczne dla licznych dzieci.

30 sierpnia 1896 r. w Quito powstało pierwsze dzieło salezjańskie, a potem wiele innych. W 1893 r. było na tyle domów salezjańskich w Ekwadorze, by mogła powstać wizytatoria, która potem bardzo szybko przekształciła się w inspektorię, chociaż dekret kanoniczny to potwierdzający wyszedł dopiero w 1902 roku.

Obecnie inspektoria ekwadorska liczy 24 dzieła, w których pracuje 159 salezjanów, z których 110 to księża. Prowadzi następnie 31 salezjańskich ośrodków wychowawczych (CES), w których uczy się 32 tys. dzieci i młodzieży, a także – 40 oratoriów, do których uczęszcza ponad 11 tys. ludzi młodych i około 1200 animatorów.

Trzeba również wspomnieć o programach społecznych, które są realizowane w ramach “Salezjańskiego Projektu Ekwador” na rzecz integralnego rozwoju dzieci i młodzieży znajdujących się w trudnej sytuacji; projekcie “Dzieci ulicy – rejon północny”, w ramach którego tylko w 2017 roku opieką zostało objętych 2581 dzieci i młodziezy z różnych prowincji w kraju; Misyjnym Wolontariacie Młodzieżowym, który w czasie 35 lat swojego istnienia wysłał do pomocy najbardziej potrzebującym 2262 wolontariuszy, a także – Salezjańskim Ruchu Młodzieżowym, który zrzesza około 4 tys. ludzi młodych.

Charakter misyjny jest typowy dla tej inspektorii, co widać chociażby w towarzyszeniu apostolskim wspólnotom tubylczym plemion Shuar i Achuar, co jest realizowane w ramach placówek misyjnych w Amazonii: Bomboiza, Sevilla Don Bosco, Macas, Wasakentsa, Yaupi i Taisha, jak również na misjach w Andach: Cayambe, Zumbahua, Simiátug, Facundo Vela i Salinas de Guaranda; w sumie obsługują tam 189 wspólnot.

ANS – Quito

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda