Home Wiadomości O. Faustyn Míguez – nowy pijarski święty

O. Faustyn Míguez – nowy pijarski święty

Redakcja
W niedzielę, 15 października, w Rzymie Ojciec Święty Franciszek dokona kanonizacji pijara, o. Faustyna Mígueza.

Ten, kto składa ślub nauczania, składa także ślub uczenia się” – to życiowe motto o. Faustyna Mígueza. Jako pijar złożył śluby zakonne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa oraz czwarty ślub szczególnej troski o wychowanie dzieci i młodzieży. Nauczanie i wychowywanie podopiecznych mobilizowało także jego samego do ciągłego rozwoju i poszukiwania niecodziennych dróg wypełniania woli Bożej.

Urodził się w 1831 r. w hiszpańskiej Galicji i pochodził z katolickiej rodziny robotniczej. Na chrzcie otrzymał imię Emanuel. Szybko odkrył powołanie do życia zakonnego i kapłańskiego w duchu św. Józefa Kalasancjusza. Święcenia kapłańskie w Zakonie Szkół Pobożnych, po przybraniu imienia zakonnego Faustyn od Wcielenia, przyjął w wieku 25 lat w Madrycie.
 
Jako młody pijar został posłany do pracy w szkołach pijarskich na Kubie, gdzie zaintrygowały go zwyczaje mieszkańców wyspy, którzy używali roślin w celach terapeutycznych. Ze względu na słabe zdrowie wrócił do rodzinnej Hiszpanii i tutaj rozwijał swoje zainteresowania przyrodnicze i medyczne.
 
„Idąc za przykładem mego Boskiego Mistrza powinienem dbać o zdrowie duszy, jestem również zobowiązany, w miarę swoich możliwości, dbać o ciało” – mawiał. Na bazie ziół opracował leki, z których 12 zostało oficjalnie zarejestrowanych i sprzedawano je w aptekach. Do naszych czasów przetrwało Laboratorium Mígueza w Getafe k. Madrytu.
 
Był nauczycielem łaciny, algebry, historii, retoryki oraz j. francuskiego, ale również przyrody, geografii, fizyki, chemii, rolnictwa i higieny. Możliwości i zdolności miał wszechstronne, ale wyróżniał się jako nauczyciel nauk przyrodniczych. Napisał książki w formie żywego i przystępnego dialogu: „Podstawowe wiadomości z historii przyrody”, „Podstawowe wiadomości z fizyki lądowej” i „Rozmowy o historii przyrody na podstawie rycin”.
 
Poświęcony pijarskiej pracy w szkole żył swym powołaniem kapłańskim i dużo godzin spędzał w konfesjonale. Był kierownikiem duchowym dla wielu osób, które zdumiewały się jego cierpliwą miłością w słuchaniu i trafnością w udzielaniu rad.
 
Podobnie jak Kalasancjusz stał się prorokiem swojej epoki – dostrzegł konieczność kształcenia i wychowywania nie tylko chłopców, ale również dziewcząt, które „w przyszłości staną się żonami i matkami”. Zmiana społeczeństwa zależy w dużej mierze od promocji kobiety – brzmiała jego diagnoza. Za zgodą swych przełożonych w 1885 r. założył Kalasantyński Instytut Córek Boskiej Pasterki – zgromadzenie sióstr kalasantynek.
 
Ojciec Faustyn zmarł w Getafe w 1925 r. w wieku 94 lat. Beatyfikował go Papież Jan Paweł II w Rzymie w 1998 r.  Rok temu, 22 grudnia 2016 r. Papież Franciszek opublikował dekret potwierdzający autentyczność cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem bł. Faustyna katechetki ze szkoły kalasantynek w Chile, Weroniki Storberg. W związku z tym 15 października 2017 r. Papież Franciszek dokona kanonizacji o. Faustyna. Liturgiczne wspomnienie św. Faustyna będzie przypadać 8 marca.
 
Wiktoria Storberg w 2003 r. w ciężkim stanie wywołanym krwawieniem wątroby trafiła do szpitala, gdzie przez cesarskie cięcie zostaje uratowane życie jej czwartego dziecka, Sebastiana. Po stwierdzeniu śmierci mózgu rodzina i przyjaciele postanawiają zorganizować modlitewny łańcuch. Piotr Núñez zostaje powiadomiony o tragicznym stanie swojej żony i udaje się do szpitala, by się z nią pożegnać, ale wcześniej modli się w szkolnej kaplicy za wstawiennictwem bł. Faustyna. Jedna z zakonnic umieszcza relikwie bł. Faustyna na ciele Weroniki. Tego samego popołudnia w sposób niewytłumaczalny wyniki lekarskie zaczynają się poprawiać, a po pewnym czasie lekarze stwierdzają, że po chorobie nie ma ani śladu.
 
Program dni kanonizacji oraz dziękczynienia za nią z możliwością śledzenia niektórych wydarzeń na żywo
 
W związku z kanonizacją o. Faustyna Migueza istnieje możliwość nabycia książki o nowym świętym pt. „W poszukiwaniu woli Bożej. Faustyn Míguez SP” wydanej przez nasze Wydawnictwo eSPe
 
Obok założyciela Zakonu Pijarów, św. Józefa Kalasancjusza, którego jubileusz 250-tej rocznicy kanonizacji obchodzimy w tym roku oraz św. Pompiliusza Marii Pirrottiego, Włocha z XVII w., o. Faustyn Míguez będzie trzecim pijarem ogłoszonym jako święty. Zakon Pijarów cieszy się także z wyniesionych na ołtarze: bł. Piotra Casaniego, również pijara, wiernego współpracownika Kalasancjusza oraz gronem trzynastu błogosławionych męczenników pijarskich z czasu wojny domowej w Hiszpanii (1936-39) z bł. o. Dionizym Pamploną na czele. W Rodzinie Kalasantyńskiej, czyli w gronie zgromadzeń zakonnych, których założyciele inspirowali się myślą i dziełem Kalasancjusza, czcimy także św. Paulę Montal, założycielkę zgromadzenia sióstr pijarek, bł. Celestynę Donati, założycielkę zgromadzenia sióstr kalasantynek (włoskich) oraz bł. Antoniego Schwartza, założyciela kalasantynów.
 
Módlmy się. Dziękujemy Ci, Ojcze miłości i miłosierdzia, ponieważ uczyniłeś Świętego Faustyna jaśniejącym przykładem życia ewangelicznego w służbie dzieci i młodzieży, w integralnej promocji kobiety i w odpowiadaniu na potrzebę zbawienia i miłości braci. Spraw, abyśmy naśladując jego przykład, potrafili uczynić nasze życie bezwarunkowym darem dla bliźnich, szczególnie tych najmniejszych. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda