Home WiadomościZe Świata Filipiny: Dzieło salezjańskie“Don Bosco Pasil” zniszczone przez pożar

Filipiny: Dzieło salezjańskie“Don Bosco Pasil” zniszczone przez pożar

Redakcja

W niedzielę, 14 stycznia, ok. 600 metrów od salezjańskiego dzieła w Pasil, w jednym z najbardziej ubogich i zaludnionych rejonów miasta Cebu wybuchł pożar.  Straż pożarna potrzebowała ponad dwóch godzin, by ugasić płomienie, co miało miejsce o godz. 14.54. Mówi się o czterech ofiarach śmiertelnych tego pożaru. Ogień dosięgnął i częściowo zniszczył także kompleks salezjański – na który składają się ośrodek młodzieżowy, kościół parafialny i ośrodek kształcenia zawodowego; jakkolwiek salezjanie z tego ośrodka już pośpieszyli z pomocą ludziom, którzy ucierpieli.

Według danych oficjalnych, jakie podały władze, ogólnie w wyniku pożaru ucierpiało przynajmniej 3260 osób, 634 rodziny i 283 domy, z których większość została całkowicie spalona. Gdy chodzi o dzieło salezjańskie, zniszczeniu uległa część ośrodka kształcenia zawodowego, a także pomieszczenia niektórych salezjanów, prywatna kaplica i dach probostwa.

Salezjanie pracują na tym obszarze od prawie 50 lat, prowadząc parafię “St. Niño”, która liczy około 50 tys. wiernych, a także – oratorium-ośrodek młodzieżowy, ośrodek kształcenia zawodowego oraz działalność opiekuńczą i promocji społecznej na rzecz miejscowej ludności.

Dyrektor dzieła, ks. Lamberto Paradiang, wraz z innymi czterema salezjanami był w środku, gdy wybuchł pożar, ale zdołali uciec i schronili się w budynku parafialnym. Po ugaszeniu pożaru powrócili, by nadzorować akcję pomocy i zająć się ludnością, która ucierpiała, udostępniając także pomieszczenia ośrodka młodzieżowego rodzinom, które straciły wszystko.

Organizacja “Salezjański Wolontariat Świeckich” (ang. SALVO) inspektorii Filipin Południowych (FIS), którą kieruje ks. Arvin Abatayo, salezjanin, wraz z Komisją ds. duszpasterstwa młodzieży FIS, której przewodniczącym jest ks. Joriz Calsa, salezjanin, zaczęła organizować akcję pierwszej pomocy, kierując w tym celu odpowiednie apele w sieciach społecznościowych.  

Na chwilę obecną salezjanie z Pasil dziękują za modlitwy i wsparcie ze strony wszystkich. Odbudowa pobliskich domów i domu salezjańskiego rozpocznie się wkrótce, co będzie możliwe dzięki pomocy, której się oczekuje.

W sprawie informacji, jak można pomóc:

Więcej na: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda