Home WiadomościZe Świata Franciszek pobłogosławił 12 ikon MB Nieustającej Pomocy

Franciszek pobłogosławił 12 ikon MB Nieustającej Pomocy

Redakcja

redemptor.plDwanaście specjalnie przygotowanych ikon Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostało pobłogosławionych przez Ojca Świętego Franciszka w czasie audiencji generalnej na placu Św. Piotra 18 maja 2016 r. Już wkrótce – w ramach trwającego Jubileuszu 150-lecia odnowienia kultu ikony MBNP – dotrą do każdej wspólnoty i kościołów redemptorystów na całym świecie.

Grupa 12 ojców włącznie z Przełożonym Generalnym Zgromadzenia Redemptorystów o. Michaelem Brehlem CSsR (część Rady Generalnej, członkowie Międzynarodowej Komisji Jubileuszu 150-lecia Odnowienia Kultu  Ikony MBNP, część duszpasterzy rzymskiego sanktuarium MBNP) zajęła w środę, 18 maja miejsca na placu Św. Piotra blisko podium, gdzie przemawiał Ojciec Święty. Dwóch przedstawicieli miało możliwość krótkiej z nim rozmowy i poinformowania o kończących się obchodach jubileuszu. Papież pobłogosławił przestawioną mu ikonę, a po uroczystości pozostałe 11 umieszczonych na stole przy podium. Ikony te zostały przygotowane przez br. Richarda Maidwell CSsR z Prowincji Południowej Afryki – 1 szt., s. Marię Slepchenko OSsR z Ukrainy (aktualnie we wspólnocie Redemptorystek w Bielsku Białej) – 1 szt., a pozostałe 10 sztuk przez o. Eugeniusza Karpiela CSsR z Krakowa.

Rola Ikony MBNP w trzeciej fazie Roku Jubileuszowego

Komisja Jubileuszowe zaproponowała trzy fazy Jubileuszu. Pierwsza z nich, tzw. „przygotowawcza” obchodzona była w 2015 r. pod hasłem: „Umocnienie i pielęgnowanie naszej miłości do Matki Bożej” – tworzono grupy osób rozpowszechniające materiały, organizujące kongresy i obchody, itd. Obecnie zbliżamy się do końca drugiej uroczystej fazy „Matka Boża Nieustającej Pomocy – Ikona Miłości” – zakończy się w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniu 27 czerwca 2016 r. Sanktuarium w Rzymie przygotowuje wielką uroczystość, która będzie poprzedzona 9-dniowym przygotowaniem. Każdego dnia liturgie sprawowane będą w kilku językach, a nawet w różnych obrządkach (program zostanie wkrótce opublikowany na stronie cssr.news). Kilka prowincji wysyła do Wiecznego Miasta na ten dzień swych delegatów i pielgrzymów. Wiele jednostek planuje także specjalne uroczystości w sanktuariach i kościołach MBNP na całym świecie.

Główna celebracja odbędzie się w dniu 26 czerwca 2016 r., ponieważ jest to niedziela najbliższa świętu. W bazylice Matki Bożej Większej zostanie odprawiona Msza św., ponieważ oczekuje się wielkiej liczby wiernych. Następnie ruszy procesja do naszego sanktuarium, a przed oryginalną ikoną MBNP Ojciec Generał symbolicznie roześle 12 jej kopii do pięciu konferencji Zgromadzenia (na poszczególne kontynenty).

Trzecia faza (misyjna) rozpocznie się wkrótce po zakończeniu święta, 27 czerwca 2016 r. i przebiegnie pod hasłem „Odnowienie misji i zlecenia (papieża bł. Piusa IX – przyp. red.), by uczynić ikonę znaną”. Ikony pobłogosławione przez papieża Franciszka i rozesłane przez Przełożonego Generalnego trafią do każdej konferencji, a następnie do wszystkich jednostek i wspólnot Zgromadzenia. W ten sposób ikona ma ożywić naszą misję i stać się także narzędziem ewangelizacji – będzie to odnowieniem naszego zobowiązania sprzed 150 laty (1866 – 2016) wobec papieża bł Piusa IX, by uczynić ją znaną na całym świecie.

o. Juventius Andrade CSsR, Radny Generalny, Przewodniczący Międzynarodowej Komisji Jubileuszu 150-lecia Odnowienia Kultu Ikony MBNP/red.

Więcej na: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda