Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Historyczne święcenia w Pariacoto

Franciszkanie: Historyczne święcenia w Pariacoto

Redakcja

“Wasze święcenia cieszą nas wszystkich” – podkreślił biskup Chimbote podczas niecodziennych święceń, które miały miejsce w Pariacoto – pisze o. Andrzej Gutkowski, misjonarz z Peru.

Andyjska miejscowość, która była miejscem działalności misyjnej bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego oraz ich dramatycznej śmierci męczeńskiej, stała się rankiem 15 grudnia 2020 r. świadkiem wydarzenia, które z pewnością przejdzie do historii franciszkańskiej misji w Peru.

Trzech peruwiańskich franciszkanów otrzymało święcenia z rąk mons. Angel Francisco Simon Piorno, ordynariusza diecezji, która 5 grudnia 2020 r. obchodziła 5-lecie beatyfikacji bł. Michała, Zbigniewa i ks. Sandro.

Br. Saul Cabello Corzo, któremu udało się zostać diakonem w ostatnich dniach przed wybuchem pandemii w Peru, otrzymał święcenia prezbiteratu, a dwóch innych braci z delegatury w Peru – br. Luis Huaricallo Apaza i br. Alan Vilela Lopez – święcenia diakonatu.

W liturgii święceń wzięli udział przedstawiciele franciszkańskich wspólnot z Limy, Trujillo i Chimbote, spora grupa kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz przedstawicieli życia konsekrowanego i miejscowego seminarium diecezjalnego.

Organizacja tej doniosłej i niecodziennej uroczystości była sporym wyzwaniem logistycznym dla wspólnoty w Pariacoto, ze względu na konieczność pogodzenia napływu dużej grupy osób z obowiązującymi ze względu na panującą pandemię normami bezpieczeństwa.

Na szczęście okazało się, że przestrzenna świątynia Señor de Mayo, konsekrowana rok temu po ostatniej przebudowie, wraz z powstającymi cały czas przestrzeniami dla przybywających tutaj pielgrzymów, jest godnym i praktycznym miejscem dla tego typu wydarzeń.

Rok 2020 – rok 5-lecia beatyfikacji męczenników z Pariacoto, był dla franciszkańskiej misji w Peru rokiem wyjątkowo trudnym. Szalejąca w Ameryce Łacińskiej pandemia zostawiła tutaj po sobie nie tylko dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych i miliony osób bez pracy i środków do życia, ale obnażyła w sposób bezlitosny słabość samych struktur kraju, który do tej pory nie wydostał się z kryzysu politycznego i gospodarczego.

Ten pamiętny rok był jednak dla misji franciszkańskiej i dla wspólnoty w Pariacoto czasem wielkiej łaski. 8 sierpnia 2020 r., w wigilię rocznicy męczeństwa bł. Michała z Zbigniewa, otrzymał tutaj swoje święcenia prezbiteratu o. Bogdan Pławecki.

3 października 2020 r., w wigilię uroczystości św. Franciszka z Asyżu, w Pariacoto miały miejsce uroczyste śluby zakonne br. Alana Vilela Lopeza, któremu po ponad półrocznej przymusowej kwarantannie udało się powrócić z drugiego nowicjatu w Costa Rica. Święcenia prezbiteratu i diakonatu, które miały miejsce 15 grudnia, przychodzą w szczególnym dla franciszkańskiej obecności w Peru czasie.

Niedawna śmierć o. Andrzeja Łączyńskiego, który po długoletniej pracy w Boliwii posługiwał w ostatnich latach w Peru, podeszły wiek i problemy zdrowotne innych braci, stawiają franciszkańską misję przed niełatwym wyzwaniem wymiany pokoleniowej, która powinna się dokonać w najbliższych latach, aby działalność bł. Męczenników z Pariacoto mogła być kontynuowana przez ich następców.

Módlmy się, aby pięciolecie beatyfikacji bł. Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego zaowocowało nowymi powołaniami do życia zakonnego, kapłańskiego i misji. Aby ziarno zasiane przez męczeńską krew polskich franciszkanów w pięknej peruwiańskiej ziemi, mogło nadal przynosić obfite owoce.

o. Andrzej Gutkowski/red.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości: misje.franciszkanie.pl.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda