Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Kakooge: Wizyta dentystów z USA

Franciszkanie – Kakooge: Wizyta dentystów z USA

Redakcja

Od 21 do 28 lipca 2018 r.  jak  co roku już od siedmiu lat, w naszej misji w Kakooge gościliśmy dentystów z Uniwersytetu Północnej Karoliny. 

To najstarszy publiczny uniwersytet w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia posiada między innymi stację badawczą na Mali, gdzie dentyści co roku wyjeżdżają na wakacyjny obóz, a oraz studenci z profesorami przeprowadzają badania wirusa HIV. Wyniki i odkrycia z tych testów zostały zgłoszone do nagrody Nobla. Podobną stację Uniwersytet Północnej Karoliny chciałby założyć w Kakooge. Z ciekawostek – na tym uniwersytecie studiował m.in znany koszykarz,  Micheal Jordan.

Studenci-dentyści razem z doktorem Mikiem Farmerem przyjechali do Kakooge pomóc biednym ludziom, których nie stać na wizytę u stomatologa. Wraz z nimi odwiedziliśmy cztery nasze wioski: Mwangi, Mitanzi, Kitanda and Batuusa. Wyjeżdżaliśmy o świcie, a wracaliśmy w wieczornych ciemnościach. Dentyści pracowali codziennie ponad dziesięć godzin i przyjęli ponad 500 pacjentów. Stomatolodzy głównie wyrywali zepsute zęby. Tylko w kilkunastu przypadkach leczyli je borując i zakładając plomby. Takie zabiegi wymagają więcej czasu, ponadto w wioskach nie ma prądu. Studenci odwiedzili też nasze katolickie szkoły: podstawową szkołę św. Judy i Kyabutayika – szkołę średnią św. Antoniego oraz Technikum św. Jana Pawła II, gdzie goście z USA uczyli dzieci i młodzież jak dbać o zęby i jamę ustną.

W wizytach  dentystów w wioskach uczestniczyli też nasi klerycy: Godfrey Katumba i Augustine Konda. Pomagali oni w sterylizowaniu narzędzi oraz służyli ekipie stomatologicznej jako tłumacze lokalnych języków używanych w odwiedzanych miejscowościach.

Więcej zdjęć można zobaczyć tutaj: facebook.com

o. Bogusław Dąbrowski/ak.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda