Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Konsekracja kościoła w Matugga w Ugandzie

Franciszkanie: Konsekracja kościoła w Matugga w Ugandzie

Redakcja

Przez ostatnie lata naszej misji w Ugandzie niemal co roku, z Bożą i ludzką pomocą, udaje nam się otworzyć nowy obiekt, albo kościół, albo szpital albo szkołę, aby lepiej służyć ludziom w tym misyjnym kraju. Tak samo stało się w tym roku.

3 listopada br. miała miejsce konsekracja nowego kościoła w naszej misji w Matugga. Głównym celebransem i konsekratorem kościoła był pasterz Archidiecezji Kampala abp. Kyprian Kizito Lwanga. Niemal dziesięć lat poszukiwania funduszy, pracy, poświęceń i modlitwy dało wspaniały efekt w postaci dokończonej budowy i uroczystej konsekracji. Przygotowania do konsekracji i całej jego oprawy trwały niemal rok czasu.

Dwa miesiące przed tym ważnym dla parafii wydarzeniem miały miejsce intensywne duchowe i materialne przygotowania. Jednym z nich były rekolekcje parafialne, których myślą przewodnią były słowa 1 Listu do Koryntian „wy jesteście świątynią Ducha Świętego” (1 Kor 6,19). Poza promocją wydarzenia w mediach katolickich, dwa tygodnie przez konsekracją, na terenie parafii, został zorganizowany maraton, w któym wzięli udział uczestnicy między piątym a osiemdziesiątym rokiem życia. Zostały wyznaczone 3 trasy: 1 kilometr, 3 kilometry i 5 kilometrów. Każdy mógł spróbować swoich sił i możliwości. Dzień konsekracji kościoła był równocześnie odpustem parafialnym ku czci św. Franciszka z Asyżu, przeniesiony z października. Dlatego w tygodniu poprzedzającym uroczystość odbyło się wielkie sprzątanie Matuggi, bo św. Franciszek jest patronem wszelkich ruchów i inicjatyw ekologicznych. We współpracy z różnymi szkołami i lokalną władzą samorządową parafianie włączyli się w uporządkowie i sprzątanie ulic naszego miasteczka.

W parafii Matugga od lat działa grupa medyków; lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy, w imieniu parafii, służą pomoc najuboższym mieszkańcom naszego regionu. Również tym razem zorganizowali w naszym franciszkańskim szpitalu Wanda Health Center darmowe badania, doradztwo, szkolenia i możliwość oddania najcenniejszego lekarstwa, jakim jest krew.

Wspólnota wiernych była bardzo międzynarodowa. Oprócz Ugandyjczyków byli również przedstawiciele USA, Indii, Sudanu, Rwandy, Kenii czy  Hiszpanii.  Większość z nich posługuje w Ugandzie, jako misjonarze. Pani konsul Ewa Zaleska reprezentowała polską ambasadę w Nairobi, w Kenii. Miłym akcentem była wizyta przedstawicieli kół misyjnych naszych parafii z Zielonej Góry i Dąbrowy Górniczej. Nasza współpraca z parafiami partnerskimi przypisanymi do misji w Ugandzie rozwija się bardzo prężnie a po wizycie  naszych przyjaciół z Polski nabrała jeszcze bardziej wyrazistych kształtów. Po uroczystościach nasi goście mieli okazję zobaczyć piękno zielonej Ugandy w parku narodowym pod hasłem „poszukując lwa”, który niestety ukryły się w wysokiej trawie, bo właśnie trwała pora deszczowa. Za to każdy mogł potrzymać w ręku małego krokodyla i przekroczyć linię równika, który przebiega przez Ugandę. Goscie wzieli tez udzial w parafialnym dniu sportu. Jest on organizowany raz w roku dla szkol i przedszkoli prowadzonych przez parafie.

Opisywana uroczystość zbiegła się w wizytacją kanoniczną naszego wyższego przełożonego z Krakowa o. Mariana Gołębia i o. Bronisława Staworowskiego, ekonoma. Arcybiskup Kizito umieścił w mensie ołtarzowej relikwie naszych błogosławionych męczenników z Peru o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, a w ołtarzu bocznym relikwie św.Franciszka z Asyżu. Te duchowe dary zostały ofiarowane przez ojca prowicjała Mariana dla nowego kościoła w Matugga. W ten sposob nasza misyjna parafia ma udział w tradycji i dziedzictwie zakonu oraz pewność mocnych orędowników w niebie.

Msza św. trwała ok. 3 godziny.  Zwyczajowo na takich uroczystościach każdy kto czuje się ważny chce przemawiać. Tym razem jednak mikrofon otrzymało tylko kilku gości. Po Mszy św. na zewnątrz kościoła została przygotowana scena i namioty, gdzie odbywały się przedstawienia i koncerty lokalnych artystów. W uroczystości brało udział ok. 3 tysięcy osób. Wszystkim trzeba przygotować posiłek, co stanowi największy finansowy wydatek takiej uroczystości. W naszym plemieniu „buganda” mają powiedzenie, że jeżeli gospodarz cię czymś nie poczęstuje to już do niego nie wracaj.  Mimo pory deszczowej niedziela konsekracyjna była słoneczna, co też było wyraźnym znakiem Opatrzności Bożej. Częste i mocne opady deszczu mogą zdezorgnizować przebieg uroczystości szczególnie na otwartej przestrzeni.

Jako franciszkańscy misjonarze jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do budowy naszego parafialnego kościoła w Matugga. Trudno wszystkich wymieniać, bo to dosłownie są tysiące osób z różnych krajów. Wierzący ugandyjczycy są bardzo ofiarni, jeżeli chodzi o wsparcie działalności Kościoła. Jednak przy ich dochodach nie byliby w stanie wybudować takiego kościoła. Niemal 80% funduszy na budowę kościoła pochodziło z zewnątrz od różnych ofiarodawców. Niech Pan Wam wszystkim wynagrodzi za Wasze serce. Z naszej strony obiecujemy wdzięczną modlitwę.

Jeżeli Bóg błogosławi to zawsze podwójne (J 1,16). Już za dwa tygodnie odbędzie się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego franciszkańskiego szpitala Wanda Heath Center w Matugga.  Bogu niech będą dzięki.

o. Adam Klag OFMConv. i o. Marek Warzecha OFMConv.
– misjonarze z Ugandy.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda