Franciszkanie – Montero: Rangersi na Orszaku Trzech Króli

Udział elitarnej jednostki Ranger uświetnił tegoroczny Orszak Trzech Króli we franciszkańskiej parafii w Montero w Boliwii.

 

Zanim w Polsce zaczęto organizować popularne dzisiaj Orszaki Trzech Króli, podobne uroczyste pochody odbywały się w Boliwii. W tym roku w parafii Montero królewska karawana przeszła przez miasto już trzynasty raz.

 

Zgodnie ze zwyczajem dzieci, młodzież i dorośli już wcześnie rano zebrali się na Mszą Świętą uroczystości Objawienia Pańskiego w kościele parafialnym Las Mercedes w Montero , aby po niej wziąć udział w karawanie Trzech Króli.

 

Pochód wyruszył o godzinie 9.00. Królom towarzyszyli wierni oraz osoby zaangażowane w ruchy i grupy parafialne.

 

Na czele karawany znajdowała się gwiazda betlejemska niesiona przez ministrantów, a za nią niesiona była figurka dzieciątka Jezus, która na wschodzie Boliwii jest otaczana szczególnym kultem. Podczas orszaku Trzech Króli w Montero wszystkim obecnym rozdawano cukierki oraz zabawki.

 

Warto odnotować, że od trzynastu lat pochód wspierany jest przez jednostkę wojskową „RANGER”(jednostka specjalna do walki w dżungli), w której od dawna franciszkanie posługują jako kapelani. W tym roku żołnierze zaangażowali się w wydarzenie, grając w orkiestrze orszaku.

 

To bardzo budujące, że nawet w czasie rządów Evo Moralesa zabraniających wojskowym udziału w uroczystościach religijnych (dla podkreślenia świeckości państwa), wojsko nadal angażuje się w organizację tego słynnego już w Montero pochodu.

 

Uroczystość Objawienia Pańskiego świętowano również poza miastem, np. w wiosce Naico, w której dzieci również otrzymały prezenty, choć nie odbył się tam żaden spektakularny przemarsz.

 

Trzeba dodać, że nie był to jedyny orszak w tych dniach. W przeddzień uroczystości Trzech Króli już po raz drugi archidiecezjalna komisja zdrowia przybyła do Montero, aby uradować wiernych z parafii karawaną Świętej Rodziny.

 

Pochód wyruszył z podwórza przed kościołem parafialnym i przeszedł przez Rynek Główny, gdzie odbył się pokaz sztucznych ogni i rozdano dzieciom prezenty.

zś/ak

Zobacz też: Strona misyjna krakowskiej prowincji franciszkanów 

Za: www.franciszkanie.pl