Home Wiadomości Franciszkanie: Muzeum Męczenników w Chimbote

Franciszkanie: Muzeum Męczenników w Chimbote

Redakcja

Tłum wiernych towarzyszył otwarciu Muzeum Męczenników Franciszkańskich w domu rekolekcyjnym w Chimbote. 14 lipca 2018 r. miała miejsce uroczysta inauguracja muzeum, które przechowuje pamiątki związane z życiem i męczeństwem bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka. Oddali oni swoje życie za wiarę 9 sierpnia 1991 r. w położonej na terenie diecezji Chimbote górskiej miejscowości Pariacoto.

Chociaż to Pariacoto jest miejscem męczeństwa i sanktuarium błogosławionych Męczenników, to właśnie we franciszkańskim domu rekolekcyjnym „Paz y bien” („Pokój i Dobro”) położonym na peryferiach miasta Chimbote, zrodziła się potrzeba stworzenia miejsca, które mogłoby służyć informacją o ich życiu i ofierze miłości.

Dzisiaj czujemy się szczęśliwi i błogosławieni, ponieważ ci nasi bracia modlą się i wstawiają za nami codziennie– powiedział podczas ceremonii otwarcia muzeum o. Grzegorz Adamczyk – dyrektor domu rekolekcyjnego.  Pragniemy, aby centrum rekolekcyjne „Paz y bien” stało się miejscem promocji błogosławionych męczenników, aby osoby które tutaj przybywają, mogły się spotkać nie tylko z miejscem które pomaga w odpoczynku, w spotkaniu z naturą i w pogłębieniu osobistej relacji z Bogiem, ale także w spotkaniu z ich życiem i duchowością– podkreślił franciszkanin.

Żywa pamięć o Męczennikach

Wspomniał on także o pracach i projektach rozbudowy ośrodka „Paz y bien”, niezbędnych, aby stawić czoła setkom osób, które przyjeżdżają do tego miejsca. Przewidują one nie tylko powiększenie bazy noclegowej, umożliwiającej korzystanie z tego miejsca coraz liczniejszym grupom, ale także budowę kościoła poświęconego pamięci męczenników z Pariacoto, którego powstanie zostało już zatwierdzone przez biskupa miejscowej diecezji.

Ceremonii poświęcenia muzeum dokonał o. Juan Anguerry OP, przeor dominikanów z Chimbote. Szczególnie wzruszający moment ceremonii otwarcia miał miejsce kiedy licznie zgromadzeni wierni wchodzili w modlitewnej postawie do miejsca ekspozycji, śpiewając hymn beatyfikacji męczenników z Pariacoto. Dla tych z nich, którzy osobiście znali o. Zbigniewa i o. Michała, było to ogromne doświadczenie, ponieważ – jak później relacjonowali – kontakt z ubraniami męczenników które znajdują się w muzeum, był spotkaniem z ich żywą obecnością.

Wspólnota Męczenników Wiary

Organizacją ceremonii otwarcia muzeum zajęli się członkowie stowarzyszenia Comunidad Martires de la Fe („Wspólnota Męczenników Wiary”), które wyłoniło się z kilkudziesięcioosobowego komitetu organizacyjnego, zaangażowanego w przygotowania uroczystości beatyfikacji 5 grudnia 2015 r. Również 14 lipca 2018 r. został zatwierdzony statut prawny tego stowarzyszenia, zajmującego się rozpowszechnianiem kultu męczenników z Pariacoto.

Powstanie muzeum zostało sfinansowane ze środków promocji kultu bł. Michała i Zbigniewa na terenie Europy oraz z funduszy misyjnych przeznaczanych dla misji w Peru. Rozwój centrum rekolekcyjnego „Paz y bien”, rozbudowa sanktuarium i budowa domu pielgrzyma w Pariacoto są częścią tego samego projektu, który ma na celu rozwój kultu męczenników oraz stworzenie minimalnych warunków dla godnego przyjmowania coraz liczniejszych grup pielgrzymów, przybywających do Pariacoto. Do miejsca, w którym miłość zwyciężyła nienawiść.

za:   https://www.facebook.com/martyres.peru/posts/1891288467595665
red. ak

Za: meczennicy.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda