Home WiadomościZakony dla Ukrainy Franciszkanie na Ukrainie pomagają uchodźcom w trzech miejscach

Franciszkanie na Ukrainie pomagają uchodźcom w trzech miejscach

Redakcja

Franciszkanie w zachodniej Ukrainie w trzech klasztorach przyjmują uchodźców. Na wschodzie kraju, w jednym z miejsc zajmują się biednymi i bezdomnymi, a w drugim z parafianami przygotowują jedzenie dla obrońców kraju – powiedział o. Jan Szewek, rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię zakonu franciszkanów.

Kustosz i przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich na Ukrainie o. franciszkanin Stanisław Kawa powiedział, że franciszkanie pozostaną z ludźmi na Ukrainie.

– Bracia żyją i pracują w pięciu klasztorach, we Lwowie, w Boryspolu k. Kijowa, w Bołszowcach, Kremenczuku i w Maćkowcach. Mają tam parafie i sanktuaria, gdzie prowadzą działalność duszpasterską, ewangelizacyjną, rekolekcyjną, formacyjną i charytatywną – powiedział o. Szewek.

Poinformował, że w “Kustodii Świętego Krzyża na Ukrainie pracuje 17 braci, a 5 braci przygotowuje się do kapłaństwa w Polsce i we Włoszech. 10 braci pochodzi z Polski, a 12 urodziło się i wychowało na Ukrainie”.

Pomoc dla uchodźców

– Franciszkanie w zachodniej Ukrainie w trzech klasztorach przyjmują pod swój dach uchodźców, z których wielu jest w drodze do Polski. Na wschodzie z kolei, w jednym z klasztorów, zajmują się biednymi i bezdomnymi, a w drugim – z parafianami przygotowują posiłki dla obrońców kraju – powiedział zakonnik.

O wsparcie ich działań i przyjmowanie braci i sióstr z Ukrainy pod franciszkański dach zaapelował w liście do współbraci ordynariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Marian Gołąb. Prosił, aby robić to we współpracy z instytucjami państwowymi, samorządowymi i kościelnymi.

Zbiórka na pomoc Ukrainie

W odpowiedzi na apel Franciszkańska Fundacja Brat Słońce na stronie www.bratslonce.pl uruchomiła zbiórkę “Pomoc Ukrainie”. Darowizny są przeznaczane przede wszystkim na produkty żywnościowe, opatrunkowe i medyczne oraz na zakup agregatu prądotwórczego 3-fazowego o mocy 14 kW i jednego pieca centralnego ogrzewania. Ofiary można składać na nr konta: 80 1600 1013 1849 4935 4000 0008; z tytuł przelewu: “Darowizna – Pomoc Ukrainie”

– Krakowska prowincja franciszkanów kupiła ponad 2 tys. koców i 400 poduszek dla dzieci uchodźców z Ukrainy. 28 lutego bracia przekazali je przemyskiemu Caritasowi – powiedział o. Szewek. Poinformował, że przy klasztorze franciszkanów w Krakowie schronienie znalazło 14 uchodźców z Łucka w Ukrainie.

– Są to dwie rodziny pochodzenia romskiego, a dokładnie dwie matki oraz 12 dzieci (od wieku niemowlęcego do nastoletniego). 3 marca wieczorem ma dołączyć do nich kolejnych siedem osób (dwie dorosłe i pięcioro dzieci) – powiedział zakonnik.

Źródło: PAP / tk

Za: deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda