Home WiadomościZe Świata Franciszkanie. Nowa placówka misyjna w Peru

Franciszkanie. Nowa placówka misyjna w Peru

Redakcja

7 marca 2019 roku to historyczny dzień dla franciszkańskiej Delegatury Prowincjalnej w Peru. Tego dnia franciszkanie pracujący w Peru otrzymali od miejscowej archidiecezji parafię pod wezwaniem św. Łucji w Moche, w miejscowości Trujillo na północy kraju.

W uroczystościach przekazania parafii uczestniczył przedstawiciel Arcybiskupa ks. Adolfo Guevara, wikariusz generalny archidiecezji Trujillo, natomiast w imieniu władz zakonnych obecni byli o. Rafał Dryjanski gwardian i proboszcz w Pariacoto, o. Jorge Cartagena Guerra – nowy administrator parafii i o. Martin Arevalo Farfan. Do braci posługujących w nowym miejscu w najbliższym czasie dołączy jeszcze br. Saul Cabello Corzo. 

Przekazanie kluczy

W obecności tłumnie zgromadzonych wiernych oraz miejscowych władz, o. Jorge otrzymał klucze do kościoła, jako symboliczny wyraz powierzenia mu opieki duszpasterskiej nad parafianami.

Dzień wcześniej, poprzedni proboszcz parafii, ks. Marco Tuliio Rivera przekazał franciszkanom wszystkie księgi parafialne. Nowi duszpasterze parafii spotkali się również z dyrekcją szkoły, działającej na terenie parafii. W domu parafialnym i wokół niego mieści się szkoła podstawowa i średnia, w której uczy się około 1200 uczniów. Proboszcz parafii jest jej przedstawicielem prawnym, natomiast funkcję dyrektora pełni osoba świecka.

Parafia św. Łucji w Moche – Trujillo liczy około 30 tys. wiernych. Usytuowana jest na przedmieściach, ale dojazd do centrum miasta samochodem zajmuje ok. 15 minut. Na jej terenie, prócz kościoła parafialnego, znajdują się jeszcze trzy kaplice dojazdowe. W pobliżu kościoła działa seminarium diecezjalne, fakultet teologii oraz Uniwersytet Katolicki. 

Jak zauważa o. Dariusz Mazurek, delegat Prowincjała w Peru, „objęcie placówki w tym właśnie miejscu na pewno może ułatwić w przyszłości ruch pielgrzymkowy – Trujillo znajduje się bliżej Chimbote i Pariacoto niż Lima. Ponadto obecność ośrodków akademickich daje możliwość rozwijania formacji braci Klasztor wymaga uporządkowania, pomalowania i remontów, ale wierzymy, że z Bożą pomocą i życzliwością ludzi uda się dostosować go do potrzeb życia wspólnotowego i przyjmowania pielgrzymów i gości.”

Historyczna parafia

Trujillo to parafia historyczna, z bogatą tradycją i  interesującą pobożnością ludową. Przy kościele parafialnych działa 29  różnych grup oraz bractw. Obchody Wielkiego Tygodnia w tej parafii zostały wpisane do dziedzictwa kulturowego Peru. 

Franciszkańska obecność w Trujillo i rozpoczęcie pracy w tym miejscu może być postrzegana jako wotum dziękczynne za dar beatyfikacji misjonarzy-męczenników z Pariacoto – bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, którzy oddali życie za wiarę w Peru, w 1991 r. 

o. Rafał Dryjański, o. Dariusz Mazurek/ak
Za: franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda