Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Nowe informacje o adopcji na odległość

Franciszkanie: Nowe informacje o adopcji na odległość

Redakcja

Pięknym wyrazem miłości bliźniego i czynnej pomocy międzyludzkiej jest nasz program pomocy w edukacji ubogich dzieci i młodzieży z terenów naszej misji w Ugandzie. Program ten cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i w naszych placówkach misyjnych, parafiach w Kakooge, Matugga i Munyonyo.

Z przekazywanej przez Was pomocy materialnej korzysta kilkaset osób! Bez Was, Drodzy Darczyńcy, nie byłoby to w ogóle możliwe! To dzięki Wam tak wiele dzieci, może pójść do szkoły i otrzymuje szansę na lepszą przyszłość!

Bardzo wielu z Was pisze do nas teraz z troską i zapytaniami o sytuację w Ugandzie.  Pytacie o to, co dzieje się w naszej misji, a także, jak się mają „zaadoptowane” przez Was dzieci. To bardzo ważne, piękne i napełniające nas otuchą i nadzieją, że pamiętacie o nas wszystkich i modlicie się za nas tak często! Jesteśmy Wam wszystkim bardzo, bardzo wdzięczni i odwzajemniamy Waszą dobroć również naszą codzienną modlitwą oraz kiedy sprawujemy Eucharystię.

Aktualna sytuacja w Ugandzie

Niestety, tak jak na całym świecie, również Uganda dotknięta jest skutkami pandemii. Tutaj do tej pory nie odnotowuje się tak wielkiej liczby zachorowań czy przypadków śmiertelnych, jak w innych krajach, ale dane i statystyki w Ugandzie są niekompletne. Wykonuje się tutaj bardzo mało testów, wielu ludzi nie ma też dostępu do służby zdrowia.

Lockdown oraz wszystkie kroki zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, w znacznym stopniu utrudniają życie codzienne tutejszej ludności. Wiele osób straciło pracę. Kościoły i inne instytucje były także przez wiele miesięcy całkowicie zamknięte.

Edukacja w dobie pandemii

Podobna sytuacja spotkała szkoły i cały system edukacji w Ugandzie. Już od połowy marca wszystkie szkoły są całkowicie zamknięte. Dzieci pozostają w domach bez możliwości kontynuacji nauki. Wiele domów nie ma prądu, a żadna szkoła nie prowadzi zdalnego nauczania, ponieważ komputery, laptopy i internet są tu wciąż rzadkością, zwłaszcza w buszu i na małych, oddalonych od cywilizacji wioskach.

Zaledwie kilka tygodni temu uczniowie ostatnich klas poszczególnych szkół mogli do nich powrócić i wznowić nauczanie, po to, aby zakończyć edukacje na poszczególnych szczeblach edukacji. Jest to jednak bardzo mały procent. Osoby te, (młodzież kończąca szkoły) w tym czasie otrzymują regularnie Waszą pomoc finansową (opłaty szkolne). Wszyscy inni uczniowie wciąż nie mogą chodzić do szkoły.

W związku z tym do tej pory nikt z biednych rodzin jeszcze nie zgłasza się do naszej misji po pomoc materialną w posłaniu dzieci do szkoły.

Kolejny nowy rok szkolny powinien zacząć się planowo, jak co roku, na początku lutego przyszłego roku (2021). Jednak na dzień dzisiejszy nie jest to jeszcze wcale pewne. Nikt z rządu ani z Ministerstwa Edukacji Ugandy nie wypowiadał się na ten temat.

Zamieszki na ulicach

Dodatkowo sytuacja polityczna w kraju jest teraz dosyć napięta przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, które mają się odbyć w styczniu 2021. Wprowadza to teraz dodatkowy chaos w kraju. Na ulicach wielu miast dochodzi do protestów i zamieszek. W Ugandzie nie ma demokracji, aktualny prezydent sprawuje tutaj władzę już prawie 34 lat i ma to wpływ na funkcjonowanie wszystkich instytucji i całego społeczeństwa, w sposób zupełnie inny niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni w Europie i w Polsce.

Podczas ostatnich wyborów w 2016 roku było podobnie i nawet w związku z wyborami rozpoczęcie roku szkolnego opóźniło się o jeden miesiąc. Szkoły i uniwersytety były zamknięte. Przypuszcza się, że tym razem może być podobnie.

W oczekiwaniu

W związku z tym, Drodzy Darczyńcy, wszystkich zainteresowanych „Adopcją na odległość” prosimy o cierpliwość. Dlatego, że szkoły są ciągle zamknięte, nie możemy przyjmować nowych dzieci do „Adopcji”.

Wielu ofiarodawców w przeciągu tego roku zdążyło już przesłać deklaracje rozpoczęcia „Adopcji na odległość” oraz dokonało pierwszych wpłat darowizn pieniężnych na ten cel. Teraz otrzymujemy bardzo wiele maili z zapytaniami o przystąpienie do Programu „Adopcji”.

Uprzejmie informujemy, że wszystkie podania i formalności będą sfinalizowane najszybciej, jak tylko to będzie możliwe. Mamy nadzieję i o to się codziennie modlimy jako misjonarze, aby sytuacja się poprawiła, uspokoiła i wróciła do normy!

Jeżeli tylko dostaniemy oficjalne decyzje z Ministerstwa Edukacji w Ugandzie, że szkoły będą otwarte od kolejnego roku szkolnego, to wtedy na pewno potrzebujący i ubodzy będą się do nas zgłaszać po wsparcie. Wtedy będziemy mogli kontynuować Program Pomocy „Adopcja na odległość”.

Mamy nadzieję, że w styczniu będzie już wiadomo co ze szkołami.

Jeszcze raz przepraszamy za te utrudnienia, ale są one po prostu niezależne od nas. Musimy po prostu cierpliwie czekać.

Wszystkich chcących podjąć adopcję prosimy, aby zaczekać z nadsyłaniem dokumentów oraz przesyłaniem wpłat na nasze konto. Jeśli jednak ktoś chce nadesłać powyższe dokumenty już teraz, informujemy o konieczności dłuższego oczekiwania niż zazwyczaj.

Drodzy ofiarodawcy i przyjaciele, w imieniu własnym oraz dzieci otrzymujących Waszą pomoc dziękujemy! Zapewniamy o naszej modlitwie szczególnie w tym trudnym czasie!

Bywajcie zdrowi!

Z serca błogosławię.

Brat Józef Matuła, franciszkanin

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda