Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Rocznica Inauguracji Rosyjskiej Kustodii

Franciszkanie: Rocznica Inauguracji Rosyjskiej Kustodii

Redakcja

14 maja 2021 roku w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Moskwie Bracia Generalnej Kustodii Św. Franciszka w Rosji w Uroczystej Mszy Świętej dziękowali Bogu za Dar 20 lecia Kustodii.

Eucharystii przewodniczył Arcybiskup Paolo Pezzi, Ordynariusz Archidiecezji w Moskwie. Wśród zaproszonych gości byli między innymi apostolski Nuncjusz w Rosji, arcybiskup Giovani d’Aniello oraz biskup pomocniczy Mikołaj Dubinin, który także wygłosił okolicznościowe kazanie nawiązując do historii naszego Zakonu na rosyjskiej Ziemi. W sposób szczególny podkreślił ostatnie 20 lat poczynając od uroczystej Inauguracji Generalnej Kustodii w Rosji, która miała miejsce 13 maja 2001 r. Wspólnota kustodialna przeżywała przez ten czas różne momenty, zarówno radosne, takie jak nowe powołania, śluby zakonne, świecenia, dar biskupstwa braci, Edwarda Kawy i Mikołaja Dubinina, rozwój Wydawnictwa, ale także smutne, a wręcz dramatyczne. Należy tu wymienić przede wszystkim tragiczną śmierć w wypadku samochodowym pierwszego kustosza i charyzmatycznego ewangelizatora Wschodu o. Grzegorza Ciorocha.

Na zakończenie Liturgi o. Kustosz o. Dariusz Harasimowicz przeczytał zgromadzonym List Ministra Generalnego nadesłany z okazji Rocznicy Kustodii.

Ojciec Generał serdecznie zachęcił w nim Braci do nieustannego wysiłku uświęcania się i bycia świadkami Chrystusa, do cierpliwego budowania Wspólnoty, do niesienia krzyża, we wszystkim ufając Opatrzności Bożej i oddając się opiece Niepokalanej i naszym świętym Patronom.

O. Dariusz podziękował wszystkim za modlitwę i obecność i poprosił o dalsze wsparcie modlitewne Braci w Kustodii, tak, aby mogli realizować Plany Opatrzności na następne lata.

OFMConv

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda