Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Rzym: Studia teologiczne i formację w Seraphicum rozpoczęli pierwsi w historii bracia z Ugandy

Franciszkanie – Rzym: Studia teologiczne i formację w Seraphicum rozpoczęli pierwsi w historii bracia z Ugandy

Redakcja

Uroczystość inauguracji 117. roku akademickiego Papieskiego Wydziału Teologicznego „San Bonaventura” Seraphicum odbyła się w sobotę, 17 października 2020 r. Mszy Świętej o godz. 9.30 w kaplicy „San Bonaventura” przewodniczył Wicekanclerz Wydziału i Wikariusz Generalny Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, o. Jan Maciejowski.

Oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego nastąpiło o godzinie 11:00 w sali Sykstusa V. Zebranych przywitał dziekan wydziału, o. Dinh Anh Nhue Nguyena. Następnie został wygłoszony wykład inauguracyjny na temat: Studia franciszkańskie: między bratem Franciszkiem i bratem Antonim. Podróże historyczne i refleksja historiograficzna. Wykład wygłosił o. prof. Luciano Bertazzo, brat mniejszy konwentualny, profesor historii Kościoła na Wydziale Teologicznym w Triveneto, dyrektor Centrum Studiów Antonińskich w Padwie, autorytatywny głos świata franciszkańskiego także dzięki ważnym badaniom nad św. Antonim Padewskim.

Historycznym wydarzeniem dla Międzynarodowego Kolegium Seraphicum i Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury był fakt, że po raz pierwszy w historii, progi Seraphicum przekroczyli dwaj bracia z delegatury w Ugandzie: br. Paul Mutaasa i br. Augustine Kaddu.

Wcześniej bracia Paul i Augustine swoją formację odbywali m.in. w Arusha (Tanzania) – nowicjat (2015-2016); w Lusace (Zambia) – studia filozoficzne (2016-2019) oraz w Ugandzie – rok duszpasterski (2019-2020). Po zakończeniu roku duszpasterskiego o. prowincjał Marian Gołąb oraz o. Wojciech Ulman, delegat w Ugandzie, podjęli decyzję o kontynuacji formacji i rozpoczęciu studiów teologicznych w Seraphcium w Rzymie.

Br. Paul i br. Augustine przybyli do Rzymu pod koniec sierpnia. Od początku września rozpoczęli intensywny kurs języka włoskiego, który potrwa cały I semestr. Po zdaniu egzaminu z języka na początku lutego rozpaczną studia teologiczne od II semestru. Bracia Paul i Augustine dobrze się odnajdują w nowej rzeczywistości, pilnie uczą się języka włoskiego i nawiązują nowe znajomości.

Cieszymy się bardzo z podjętej decyzji przełożonych prowincji i delegatury, a naszym braciom z Ugandy życzymy błogosławieństwa Bożego w studiowaniu i w dalszej formacji.

Z pozdrowieniem,

Adam Mączka OFMConv
Rektor Seraphicum

Za: www.franciszkanie..pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda