Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Sprzęt medyczny dla ośrodka zdrowia w Pariacoto

Franciszkanie: Sprzęt medyczny dla ośrodka zdrowia w Pariacoto

Redakcja

We wtorek, 5 stycznia 2021 r. franciszkanie z Pariacoto przekazali miejscowemu ośrodkowi zdrowia następną część sprzętu medycznego, zakupionego w ramach zbiórki prowadzonej na ten cel.

O. Rafał Dryjański, przełożony misji, przekazał na ręce dra Miguela Angela Coral Valverde, odpowiedzialnego za służbę zdrowia w Yaután, z siedzibą w Pariacoto, urządzenie do sterylizacji narzędzi lekarskich.

Odpowiedzialni za ośrodek zdrowia wyrazili swoją wdzięczność za tę cenną dla nich pomoc. W realiach krajów Europy sprzęt ten jest wyposażeniem podstawowym, którego brak byłby czymś zaskakującym. Jednak w górskich obszarach Pariacoto brak sterylizatora zmuszał pracowników miejscowej służby zdrowia do codziennych wyjazdów do jedynego dostępnego w okolicy sprzętu w Yaután.

Kolejne miejsce, gdzie są jakiekolwiek narzędzia lekarskie, znajduje się w odległym o 60 km mieście Casma, czyli poza realnym zasięgiem codziennego funkcjonowania małego ośrodka zdrowia w Pariacoto.

Pomoc miejscowej służbie zdrowia w sytuacji kryzysu politycznego i ekonomicznego, który panuje obecnie w Peru, jest na wagę złota.

Po pierwszej fali pandemii, która przyniosła jedną z największych zapaści politycznych w historii tego kraju, (ze zmianami trzech prezydentów w ciągu tygodnia), z falą manifestacji i strajków, które jeszcze do niedawna blokowały jedyną arterię komunikacyjną Ameryki Łacińskiej, panuje sytuacja powszechnej bezradności.

Duża część regionalnych przedstawicieli władz (włącznie z odpowiedzialnymi struktur służby zdrowia) znajduje się w prewencyjnym więzieniu, albo w oczekiwaniu na procesy za malwersację zasobów ekonomicznych, które miały być przeznaczone na walkę z pandemią.

Już teraz w szpitalach, w oddziałach intensywnej terapii brakuje łóżek oraz testów. Osoby, które zgłaszają się z prośbą o pomoc często odsyłane są do domów z niczym. Nadal umierają kolejne, młode osoby, jak  nasz 40-letni sąsiad klasztoru w Chimbote.

Mimo narastającej liczby zakażeń, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia do tej pory unikają wypowiadania się na temat drugiej fali pandemii, a obietnice szczepionek z Chin bardziej sprawiają wrażenie propagandy przed zbliżającymi się wyborami, niż zamierzonych i realnych działań.

Naszkicowane powyżej tło pomaga jeszcze lepiej zrozumieć wdzięczność przedstawicieli ośrodka zdrowia w Pariacoto za otrzymany sprzęt, który w obecnej sytuacji jest wielkim wsparciem dla tej placówki.

Przedświąteczna pomoc ubogim

Przed świętami Bożego Narodzenia bracia z misji koordynowali wspólnie z miejscową młodzieżą akcję zbiórki i dystrybucji ciast i materiałów szkolnych dla dzieci z niektórych okolicznych wiosek. Na bieżąco i bez wielkiego rozgłosu prowadzimy pomoc dla ubogich osób, które – z różnymi potrzebami – zgłaszają się, aby prosić o pomoc.

Franciszkanie z misji w Pariacoto dziękują wszystkim osobom, które do tej pory umożliwiły prowadzenie działalności pomocy miejscowemu ośrodkowi zdrowia. Rozpiętość terytorialna misji, brak najbardziej elementarnych usług i struktur socjalnych oraz szczupły budżet misji, uniemożliwiają na razie szerszą działalność, która radykalnie poprawiłaby sytuację ludności na tym rozległym terenie.

Tym bardziej pragniemy wyrazić wdzięczność wszystkim osobom, dzięki którym możliwa jest przysłowiowa kropla w morzu potrzeb, która bardzo wiele znaczy w obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej Peru.

o. Andrzej Gutkowski/red.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć: misje.franciszkanie.pl.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda