Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Świąteczne wieści z Munyonyo

Franciszkanie: Świąteczne wieści z Munyonyo

Redakcja

“Święta Bożego Narodzenia w 30 – stopniowym upale mają swój specyficzny charakter. Dla niektórych z braci pracujących na Misji w Ugandzie było to pierwsze Boże Narodzenie bez zimna i  śniegu, ale za to przy prażącym słońcu.” – piszą do nas bracia pracujący w Munyonyo. 

Boże Narodzenie 2016 w Munyonyo

            Mimo takich warunków tutaj też spotyka się przystrajanie choinek. Ludzie w Ugandzie bardzo lubią różnego rodzaju „świecidełka”, więc jeśli nadarzy się okazja zawieszenia lampek na drzewku, to czemu nie? 
            W Munyonyo już od kilku tygodni Msze Święte sprawujemy w nowym kościele. Ludzie są zachwyceni zarówno samym kościołem jak i cudem, którego Bóg dokonał przemieniając to miejsce w coś wspaniałego, o czym często sami mówią. Święta Bożego Narodzenia przebiegły uroczyście i z nieukrywaną radością, że sprawowane są już w nowej świątyni. W drugi dzień Świąt w Munyonyo oraz w kaplicy dojazdowej w Kyamula ochrzciliśmy ponad setkę dzieci.    
            Kilka dni przed Świętami o. Wojtek Ulman zaprosił Polaków mieszkających w Ugandzie do uczestnictwa we Mszy Świętej i podzielenia się opłatkiem. Była to pierwsza tego typu inicjatywa, która – miejmy nadzieję – zaowocuje w przyszłości.      
             

Come & See – rekolekcje powołaniowe

            W dniach 27-30 grudnia miały miejsce rekolekcje dla młodzieży rozeznającej swoje powołanie. Najlepszym miejscem na tego typu wydarzenia jest nasz klasztor w Kakooge, którego otoczenie sprzyja refleksji i modlitwie. Na program Come & See przybyło 11 kandydatów (niektórzy z nich uczestniczyli już szósty czy siódmy raz) z różnych części Ugandy i z różnych plemion, dlatego też zawsze prowadzimy rekolekcje w języku angielskim. Rekolekcje to zawsze kairos, czyli święty czas, kiedy Bóg mówi, a człowiek słucha. Bóg posyła swe Słowo obficie do tych młodych serc, bo wielu chętnych zgłasza się do naszego Zakonu. Na tym spotkaniu przeszliśmy razem kurs Emmaus, podczas którego koncentrowaliśmy się na Słowie Bożym. Czas Bożego Narodzenia, gdy przeżywamy Wcielenie Słowa, jest dobrym momentem, by dotknąć tej tematyki.  
            Chętnych do naszego Zakonu ogólnie jest dużo, ale oczywiście nie wszyscy – z różnych przyczyn – mogą rozpocząć formację. W połowie grudnia o. Marcin Załuski pojechał na północ Ugandy, do Soroti – miejscowości oddalonej o siedem godzin autem od Kampali, by na Diecezjalnym Spotkaniu Młodzieży zaprezentować nasz Zakon. Duża część młodzieży pierwszy raz widziała tak dziwnie ubranego człowieka (we franciszkański habit). Często młodzi ludzie, którzy mają powołanie w sercu, nie wiedzą, że mogą żyć również w Zakonie i że mogą być kapłanem – zakonnikiem.
 

Przywitanie Nowego Roku, czyli ile osób przyjdzie na wieczorną Mszę ?

       Bracia w Munyonyo zastanawiali się, ile osób i czy w ogóle ktokolwiek przyjdzie na Mszę o 22:00, by rozpocząć przywitanie Nowego Roku. 31 grudnia o 18:00 zaczął się program, w którym znalazło się wspólne uwielbienie oraz konferencje przygotowane specjalnie na tą okazję. Jednak liczba osób była niewielka i pojawiło się pytanie, czy w ogóle ktoś przyjdzie na Mszę o 22:00. Jak wielkie było zdziwienie braci, kiedy już przed 22:00 zobaczyli pełny kościół i ludzi siedzących na zewnątrz. Było to pierwsze wydarzenie, od czasu otwarcia nowego kościoła, gdy ludzie nie pomieścili się w środku. Po Mszy Świętej celebrowanej przez o. Marcina Załuskiego udaliśmy się razem przed kościół, by przywitać Nowy Rok 2017 przy muzyce i wzajemnym składaniu życzeń.

Youth Camp 2-6 stycznia 2017 Kakooge

       Na coroczne spotkanie młodzieży w Kakooge tym razem przybyło 75 uczestników z naszych parafii w Munyonyo, Matugga i Kakooge. Głównym prowadzącym była młodzież z NET Ministries z Ugandy. Temat: „Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu… Łk 19,9”. W czasie tego programu położono nacisk na słowo „dziś”, a więc kierowano do młodzieży komunikat: nie zwlekaj z podjęciem decyzji o powierzeniu siebie Bogu, dziś Bóg chce przyjść do Ciebie. Dużo zabawy, życia i humoru, ale był to także czas refleksji, uczestnictwa w Sakramentach Świętych i konferencjach. To wszystko sprzyjało temu, by młodzież czuła się dobrze i otworzyła swoje serca na Tego, Który przychodzi. Odpowiedzialnym za Youth Camp był, jak co roku, o. Wojtek Ulman.

Pozdrawiamy serdecznie i życzymy Błogosławionego 2017 roku!

Franciszkanie z Munyonyo.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda