Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Uganda: Rozpoczęcie budowy szpilata w Matugga

Franciszkanie – Uganda: Rozpoczęcie budowy szpilata w Matugga

Redakcja

W bieżącym roku rozpoczęliśmy nowy projekt socjalny służący lokalnej społeczności. Jest to szpital w Matugga, naszej drugiej co do kolejności obecności w Ugandzie. To miejscowość położona 20 kilometrów od stolicy Ugandy, Kampali, przy głównej drodze prowadzącej na północ, w stronę Sudanu Południowego. Tylko na terenie parafii Matugga mieszka ok 40 tysięcy ludzi. Szpital będzie służył również okolicznym miejscowościom, czyli dla ok. 100 tysięcy osób. Chcemy, aby mieszkańcy naszej parafii i okolic mieli łatwiejszy dostęp do medycyny na wysokim poziomie.

To, że w Ugandzie jest dużo aktywnych czarowników to świadczy też o tym, że ludzie korzystają z ich „usług”, bo nie stać ich na zapłacenie za szpital i lekarstwa. Czarownicy nie tylko zajmują się ziołolecznictwem, ale często wchodzą bezpośrednio w kontakty z demonami. Statystycznie w Ugandzie znika codziennie jedno niewinne dziecko, które czarownicy składają na ofiarę, aby „wyprosić pomyślność finansową” dla klienta, który o to prosi i za to płaci. Tylko w ostatnich trzech miesiącach br. w naszym województwie Wakiso zostało zamordowanych 20 młodych kobiet. Wydaje się, że powód był ten sam, co w przypadku dzieci. W czasie spotkań modlitewnych lub rekolekcji ludzie proszą o błogosławieństwo portfeli, po to, aby pieniądze legalnie zarobione uwolnić z przekleństwa, gdyby przypadkiem wcześniej przeszły przez ręce czarownika. Jako misjonarze chcemy uchronić ludzi przez takimi sytuacjami, dlatego koncentrujemy się na szeroko pojętej edukacji i projektach medycznych. Jako Franciszkanie prowadzimy już z powodzeniem szpital w naszej pierwszej misji w Kakooge.

Według projektu zatwierdzonego przez lokalne władze w szpitalu mają się mieścić oddziały: dziecięcy, stomatologiczny, porodowy, odtopedyczny, pokój prześwietleń USG, labolatorium , pokój doraźnych przyjęć i inne.

Jesteśmy wdzięczni każdemu za ofiarowanę pomoc. Kto chciałby wesprzeć budowę nowego szpitala w Matugga poniżej podaję konto misyjne naszego Sekretariutu Misyjnego w Krakowie. Wszystkie to fundusze do nas docierają. Wiem, bo jestem tu na miejscu, w Ugandzie.

Niech Pan Wam błogosławi.

o. Adam Klag, franciszkanin.

Uganda – Matugga

 

Ofiary na budowę szpitala można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN, Z dopiskiem: SZPITAL W MATUGGA
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14

Kontakt o. Adam Klag: [email protected]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda