Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – USA: Mszał pamiętający św. Franciszka

Franciszkanie – USA: Mszał pamiętający św. Franciszka

Redakcja

W tzw. Relacji Trzech Towarzyszy, spisanej przez braci Leona, Anioła i Rufina, a więc jednych z pierwszych towarzyszy św. Franciszka, znajduje się opowieść o tym, jak Asyżanin otwierał w kościele św. Mikołaja księgę znajdującą się na ołtarzu, by dowiedzieć się, czego Pan od niego oczekuje. Czy wiecie, że ta księga istnieje do dziś?

O świcie wstali i wziąwszy jeszcze jednego człowieka imieniem Piotr, który również chciał zostać bratem, przyszli do kościoła św. Mikołaja, w pobliżu rynku Asyżu. Weszli tam, by się modlić. Ponieważ byli ludźmi prostymi, prosili pobożnie Pana, aby ukazał im swoją wolę na pierwszej stronie, na którą natrafią, otworzywszy księgę.

Po skończonej modlitwie, błogosławiony Franciszek wziął zamkniętą księgę, i klęcząc przed ołtarzem, otworzył ją; pierwszy fragment, na którym spoczął jego wzrok, zawierał taką radę Pana: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj wszystko, co masz, rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie”. Po tym odkryciu, błogosławiony Franciszek ucieszył się bardzo i złożył dzięki Bogu. A ponieważ szczerze czcił Trójcę Świętą, chciał oprzeć się na potrójnym świadectwie. Otworzył więc księgę po raz drugi i trzeci. Za drugim razem znalazł zdanie: „Nie bierzcie ze sobą nic w drogę”; za trzecim: „Kto chce iść za mną, musi się zaprzeć samego siebie” (Relacja Trzech Towarzyszy 28,6-7 – 29,1-6).

7 grudnia 2021 r. o. Carlos Trovarelli, generał naszego zakonu, odwiedził The Walters Art Museum w Baltimore, w stanie Maryland w USA. Jest to jedno z największych w Stanach Zjednoczonych muzeów sztuki. Gromadzi ponad 22 tysiące dzieł sztuki, głównie dawnej.

Ojciec generał odwiedza w tych dniach wspólnoty braci w USA i to dało mu również okazję do odwiedzin muzeum, będącego w posiadaniu średniowiecznego Mszału, który według przekazów historycznych miał się znajdować w kościele San Nicolo (św. Mikołaja ) w Asyżu.

Ten niezwykły Mszał odwiedzającym franciszkanom zaprezentowały dr Lynley Herbert, Curator of Rare Books and Manuscripts (Kurator działu rzadkich ksiąg i manuskryptów) oraz Abigail Quandt, Head of Book and Paper Conservation (Dyrektor działu konserwacji ksiąg). Panie opowiedziały historię Mszału, przedstawiły informacje, które pozwalają potwierdzić jego autentyczność i pochodzenie, oraz opisały historię jego zakupu w Niemczech na początku XX w. przez Henry’ego Waltersa. Opowiedziały również o pracy renowacyjnej, która rozpoczęła się w 2017 r. i trwała dwa lata. Pomogły również odnaleźć cytaty, które według Relacji Trzech Towarzyszy odczytał św. Franciszek:

  • Mk 10,21

Jesus autem intuitus eum, dilexit eum, et dixit ei : Unum tibi deest : vade, quaecumque habes vende, et da pauperibus, et habebis thesaurum in caelo: et veni, sequere me.

Wtedy Jezus spojrzał z miłością na niego i rzekł mu: „Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!”.

  • Łk 9,3

Et ait ad illos: Nihil tuleritis in via, neque peram, neque panem, neque pecuniam, neque duas tunicas habeatis.

Mówił do nich: „Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy; nie miejcie też po dwie suknie!”.

  • Mt 16,24

Tunc Jesus dixit discipulis suis : Si quis vult post me venire, abneget semetipsum, et tollat crucem suam, et spquatur me.

Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”.

Te słowa zmieniły życie nie tylko św. Franciszka i jego pierwszych towarzyszy, ale tysięcy ludzi na całym świecie, którzy zafascynowani postacią Asyżanina, postanowili go naśladować. A znajdujący się  w The Walters Art Museum w Baltimore Mszał stał się relikwią – dotykał go przecież sam św. Franciszek.

W związku z tym, że z powodu Covid19 muzeum nie jest jeszcze w pełni otwarte, generał i inni goście mogli zobaczyć Mszał w nietypowych warunkach: bez zwyczajnych zabezpieczeń, jak choćby szklana gablota, w której normalnie jest wystawiany dla odwiedzających to miejsce. Wizyta trwała ponad godzinę i zakończyła się krótką modlitwą i błogosławieństwem, którego udzielił ojciec generał.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda