Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Wilno: relikwie św. Jadwigi

Franciszkanie – Wilno: relikwie św. Jadwigi

Redakcja

W zamierzchłych czasach Jan Długosz wspomniał o wizycie królowej Jadwigi na Litwie. Dziś, bez gruntownej wiedzy historycznej, trudno podać więcej szczegółów tego wydarzenia. Można za to z pewnością powiedzieć, że dziś św. Jadwiga powróciła na Litwę – w niedzielę 21 października 2012 r. nastąpiło uroczyste złożenie jej relikwii we franciszkańskim kościele w Wilnie.

Uroczystość odbyła się dzięki staraniom wieloletniego wileńskiego duszpasterza, o. Marka Dettlaffa, który swym zapałem, modlitwą i pracą, przy współpracy z wieloma ludźmi dobrej woli, przywraca piękno kościoła na Piaskach (tak nazywano w Wilnie franciszkańską świątynię). Niedzielnej liturgii przewodniczył J.Em. ks. kard. Audrys Juozas Bačkis, arcybiskup Wilna. Wraz z nim Mszę św. celebrował J. Eks. ks. abp Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski na Litwie, Łotwie i w Estonii, J. Eks. ks. bp Rimantas Norvila, ordynariusz wiłkowyski, o. Jacek Ciupiński, asystent generalny z Rzymu, Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski, a także księża z Litwy i Polski (ci ostatni przybyli wraz z pielgrzymami). Wraz z duchownymi modlił się J. Eks. Zoltán Pecze, Ambasador Węgier na Litwie, przedstawiciel Ambasady polskiej, a także przedstawiciele władz miasta Wilna. Szczególnie widoczna była obecność wielu sióstr zakonnych.

Uroczystość wprowadzenia relikwii św. Jadwigi zgromadziła tłumy wiernych (było ich ok. 1000). W czasie Mszy św. śpiew animowały dwie schole działające przy franciszkańskiej parafii wraz z panią organistką. Liturgia sprawowana była po łacinie, choć niektóre jej fragmenty ks. Kardynał wypowiadał po polsku. Czytania w Liturgii Słowa odczytane były w jeżyku litewskim, węgierskim i polskim. O. Marek Dettlaff powitał zebranych także w kilku językach (również po włosku).

Homilię wygłosił ks. Kardynał. Mówił o ważnej roli św. Jadwigi nie tylko dla jej współczesnych, ale przede wszystkim dla nas; i nie tylko w Polsce czy na Litwie, ale dla całej Europy. Po modlitwie po Komunii głos zabrał ks. bp Rimantas, który m.in. wyraził nadzieję, że w Roku Wiary, obecność relikwii św. Jadwigi na Litwie będzie okazją do pogłębienia i ożywienia swej relacji z Bogiem. Przy śpiewie litanii do wszystkich świętych procesja przeszła do nowego ołtarza poświęconego św. Królowej Jadwidze. Ks. Kardynał konsekrował ołtarz i poświęcił obraz św. Jadwigi, po czym relikwie zostały złożone w przygotowanym miejscu.

Na zakończenie wszystkim podziękował Minister Prowincjalny o. Jan, po nim zaś Pan Ambasador. Goście zostali zaproszeni na poczęstunek do dawnego franciszkańskiego klasztoru mieszczącego się przy kościele.

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.gdansk.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda