Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Wizyta premiera Republiki Węgier w kościele w Taszkencie

Franciszkanie: Wizyta premiera Republiki Węgier w kościele w Taszkencie

Redakcja

W dniach 29-31 marca 2021 r., premier Republiki Węgier, Viktor Orban wraz ze swoją małżonką, Anikó Lévai przebył z oficjalną wizytą do Uzbekistanu. W ramach swej wizyty delegacja węgierska zwiedziła nasz franciszkański kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Taszkencie oraz wzięła udział we Mszy Świętej, której przewodniczył Administrator Apostolski w Uzbekistanie, Jego Ekscelencja Biskup Jerzy Maculewicz OFMConv.

Jak zaznaczył premier Orban, ta część wizyty została przez nich zaplanowana, gdyż „są poza krajem i nie mają możliwości uczestniczenia w liturgii Wielkiego tygodnia”.

Premierowi Węgier, oprócz oficjalnej delegacji towarzyszył premier Republiki Uzbekistanu, Abdulla Aripov oraz członkowie korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Uzbekistanie.

We Mszy Świętej, która była sprawowana w języku angielskim, uczestniczyli wszyscy bracia pracujący w Uzbekistanie, Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości świętej Matki Teresy z Kalkuty oraz siostry Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

W modlitwie wiernych między innymi modlono się o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jánosa Esterházyego i o wypełnienie jego duchowego testamentu – o pojednanie i solidarność narodów Grupy Wyszehradzkiej.

Sługa Boży János Esterházy był wybitnym węgierskim katolickim politykiem, który w 1945 r. został przez komunistów zesłany na Sybir do gułagu, a od 1949 roku był przetrzymywany w więzieniu w Mirovie (Czechy), gdzie zmarł z powodu wycieńczenia i gruźlicy 8 marca 1957 r.

Administrator Apostolski w Uzbekistanie, biskup Jerzy Maculewicz podziękował premierowi Orbanowi za tę wizytę, i za to świadectwo wiary, które jest tak ważne dla Kościoła katolickiego w Uzbekistanie, gdzie chrześcijanie są mniejszością.

Na zakończenie swej wizyty w kościele premier Viktor Orban zaprosił biskupa Jerzego do odwiedzenia Republiki Węgier.

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda