Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: Życzenia ministra generalnego na Boże Narodzenie 2021

Franciszkanie: Życzenia ministra generalnego na Boże Narodzenie 2021

Redakcja

Boże Narodzenie to także Dobra Nowina o pokorze Boga. Bóg stał się ciałem, aby nas zjednoczyć ze swoim Życiem! Stał się słaby i mały, aby objawić, kim jest Bóg i jakie jest Jego Serce! – napisał minister generalny, o. Carlos Trovarelli w liście do braci na Boże Narodzenie 2021.

Drodzy współbracia,

niech dotrą do was wszystkich moje życzenia szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia! Życzenia te „pragną zawędrować przede wszystkim do waszych serc i przynieść wam to poczucie radości, pokoju, pogody ducha, ufności, które promieniuje właśnie z tej świętej uroczystości i które stanowi jedno z najbardziej pocieszających doświadczeń życiowych. Oby każdy… odczuł duchową słodycz i pociechę, szczęście…” (por. Św. Paweł VI, Przesłanie radiowe, 23 grudnia 1963 r.).

Pozwoliłem sobie przytoczyć piękne słowa św. Pawła VI, aby szczerze wyrazić to, czego życzę każdemu z was i waszym wspólnotom. Owo „poczucie radości, pokoju, pogody ducha i ufności” promieniuje z uczczenia w wierze, w liturgii, w naszych kulturach i tradycjach, Boga, który stał się człowiekiem, Boga, który stał się pokorą, Boga, który stał się zbawieniem.

Oto nasze „ukojenie”, oto nasza „słodycz”, oto nasza „pociecha”: On, Pan, wkroczył w historię! On nas podnosi na duchu, napełnia radością, wprowadza pokój, dodaje otuchy. Stając się człowiekiem, ogarnia nas sobą, swoim Boskim życiem. Czego więcej możemy pragnąć, jeśli nie poczucia pełni, którą jest sam Chrystus?

Boże Narodzenie to także – jak zawsze lubię powtarzać – Dobra Nowina o pokorze Boga. Bóg stał się ciałem, aby nas zjednoczyć ze swoim Życiem! Stał się słaby i mały, aby objawić, kim jest Bóg i jakie jest Jego Serce!

Bracia, tego chcemy, tego pragniemy! Przyoblec się w Chrystusa, tak jak On przyoblekł się w skończoność stworzenia.

W tym świątecznym dniu, gdy kontemplujemy tajemnicę wcielenia, „jesteśmy zaproszeni do duchowego wyruszenia w drogę, pociągnięci pokorą Tego, który stał się człowiekiem, aby spotkać każdego człowieka. I odkrywamy, że On nas miłuje tak bardzo, że jednoczy się z nami, abyśmy i my mogli się z Nim zjednoczyć” (Papież Franciszek, Admirabile signum, 1 grudnia 2019 r.).

Kontemplując Zbawiciela, który stał się Dziecięciem pośród stworzeń, pozwólmy złagodzić i zmiękczyć serce, abyśmy my sami stali się cząstką nie tylko Boskości Pana, ale także cząstką Jego zbawczego człowieczeństwa; człowieczeństwa, które potrafi dotrzeć do bolączek świata, do cierpień narodów, do bezsensu wielu osób, do zaspokojenia pragnienia miłości w naszych czasach, w naszych bliźnich, w naszych bliskich.

Szczęśliwego Bożego Narodzenia!

Carlos A. Trovarelli OFMConv
minister generalny

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda