Home WiadomościZe Świata Franciszkańska Lampa Pokoju z Asyżu dla sekretarza generalnego ONZ

Franciszkańska Lampa Pokoju z Asyżu dla sekretarza generalnego ONZ

Redakcja

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres został uhonorowany przez zakon franciszkanów Lampą Pokoju. Ze względu na pandemię koronawirusa 72-letni polityk zrezygnował z podróży z Nowego Jorku do Włoch i uczestniczył w ceremonii w Asyżu za pośrednictwem połączenia wideo.

“Lampa Pokoju została przyznana sekretarzowi generalnemu ONZ za jego niezmordowane działania mediacji politycznej w skomplikowanym świecie”, czytamy w ogłoszonym 18 grudnia komunikacie o przyznaniu nagrody. Podkreślono, że zaangażowanie tego polityka cechuje „styl dialogu i serdeczności”. Dziękując za to wyróżnienie pochodzący z Portugalii Guterres obiecał, że inicjatywę pokoju będzie nadal forsował na całym świecie. Zapewnił, że pragnie „budować mosty i przekazywać nadzieję”, gdyż pokój jest „gwiazdą przewodnią i najcenniejszym celem” Narodów Zjednoczonych.

Lampa Pokoju z Asyżu jest repliką szklanej lampy oliwnej, palącej się przy grobie założyciela zakonu, św. Franciszka. Jest ona wyrazem uznania zakonu franciszkanów w Asyżu dla osobistości, które w sposób szczególny angażują się w sprawy pokoju. Wyróżnienie nie jest przyznawane corocznie, lecz w zależności od sytuacji. W grudniu 2020 laureatem Lampy Pokoju był prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Wcześniej zakonnicy z Asyżu uhonorowali króla Jordanii Abdullaha II, byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel i byłego prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa. Wśród laureatów z poprzednich lat są m.in. Matka Teresa z Kalkuty i Lech Wałęsa.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda