Franciszkańskie motywy w Watykanie: Benedykt podziwia ptaki, Franciszek wybiera się do zoo

Franciszek nie jest pierwszym papieżem o wyraźnie franciszkańskich zamiłowaniach. Już jego poprzednik Benedykt XVI miał iście franciszkański stosunek do przyrody. Opowiada o tym jeden z najlepszych znawców obu papieży, ich osobisty sekretarz ks. Alfred Xuereb. Swymi doświadczeniami podzielił się podczas prezentacji zbioru wypowiedzi Benedykta XVI na temat ekologii, opublikowanego przez watykańskie wydawnictwo LEV. Jak się okazuje, Benedykt XVI lubi nie tylko koty. Podczas różańcowych spacerów po Ogrodach Watykańskich przypatrywał się ptakom. Niektóre kazał sobie sfotografować.

„Pewnej zimy, trzy czy cztery lata temu, kiedy spacerowaliśmy po ogrodach i odmawialiśmy różaniec, spostrzegliśmy białego kosa. Na zakończenie różańca Papież zapytał mnie: widział Ksiądz tego kosa, czy mógłby Ksiądz zrobić kilka zdjęć. Poprosiłem o pomoc watykańskich fotografów, którzy mają o wiele lepszy sprzęt. Zrobiliśmy kilka zdjęć, Papież był zachwycony. Kilka dni później jedno z tych zdjęć zostało opublikowane przez L’Osservatore Romano”.

Dodajmy, że również Papież Franciszek nie pozostaje w tyle. Miał on bowiem przyjąć zaproszenie do odwiedzenia rzymskiego zoo. Tak przynajmniej twierdzi jego dyrektor Federico Coccia, który rozmawiał z Ojcem Świętym na ostatniej audiencji ogólnej. Watykan nie potwierdził jeszcze tej informacji.

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie