Home WiadomościZe Świata Francja – Nowe ośrodki stają się członkami “Sieci Księdza Bosko”

Francja – Nowe ośrodki stają się członkami “Sieci Księdza Bosko”

Redakcja

Do “Sieci Księdza Bosko” należy obecnie 55 ośrodków z Francji, 6 z Belgii Południowej oraz po jednym z Maroku i Tunezji. A poza tym są inne, które ostatnio stały się jej członkami, albo też złożyły prośbę o przyjęcie.

Wśród ośrodków edukacyjnych, które zaczęły należeć do tej sieci, znajdują się ośrodki prowadzone przez braci Najświętszego Serca, których założył w Lyonie ojciec André Coindre. Zakonnicy nie byli w stanie dłużej utrzymać swojego dzieła i po pewnym rozeznaniu, angażując świeckich odpowiedzialnych za swoje ośrodki, podjęli decyzję o nawiązanie kontaktu z salezjanami, którzy są im bliscy pod względem tradycji wychowawczej.

Na koniec wspólnej, dwuletniej współpracy salezjanów i braci Najświętszego Serca doszło między nimi do porozumienia co do przystąpienia do salezjańskiej sieci. W ten sposób, od ubiegłej wiosny, ich sieć, na którą składa się 6 szkół z 4 tys. uczniów weszła do “Sieci Księdza Bosko”. Ośrodki, które zaczęły do niej należeć, to:

  • Szkoła i Instytut “St Joseph” w Asnières;
  • Instytuty “Sacré Cœur” w Ecully, “St Louis et St Bruno” w Lyonie, “Sacré Cœur” w Dunières” i  “Sacré Cœur” w Sainte Sigolène ;
  • Instytut i liceum “St Chély” w Apcher.

Jednocześnie nastąpiło przeniesienie kompetencji w przypadku instytutów służebnic ubogich z Jeanne Delanoue do Saumur, co dotyczy:

  • Instytutu “Sainte Anne” i liceum w Ardilliers, kompleksu szkolnego, w którym uczy się 828 uczniów.

Doszło także do kolejnych: ze strony diecezji St-Etienne, która przekazała dwie instytucje ścisle łączące się z “Siecią Księdza Bosko”:

  • Szkołę zawodową “La Salésienne” w St Etienne,
  • Szkołę rolniczą “St André” w Sury-le-Comtal.

Planuje się przyjęcie także innych ośrodków:

  • Liceum zawodowego “Jean-Baptiste d’Allard” w Montbrison, przekazanie ma nastąpić 18 października;
  • Szkoły zawodowej “Notre-Dame d’Annay” w Lille, którą obecnie prowadzą “Sœurs du Bon Secours de Notre-Dame Auxiliatrice”.

Porozumienia, fuzje, przeniesienia kompetencji to nie są jedyne inicjatywy na polu edukacji katolickiej, zwłaszcza gdy chodzi o instytucje, które są sobie bliskie ze względu na tradycję wychowawczą. Ich celem jest zapewnienie lepszej edukacji uczniów i rozłożenie obowiązków związanych z prowadzeniem tych ośrodków. Ze swojej strony, “Sieć Księdza Bosko” nie tyle dąży do ekspansji, co raczej do fuzji tych wszystkich ośrodków, którym jest bliski system prewencyjny.  

ANS – Paryż

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda