Home WiadomościZe Świata Francja: zmarł wybitny teolog benedyktyński o. Ghislain Lafont

Francja: zmarł wybitny teolog benedyktyński o. Ghislain Lafont

Redakcja

W wieku 93 lat zmarł we Francji wybitny teolog, o. Ghislain Lafont, benedyktyn, wykładowca papieskich uczelni w Rzymie. W Polsce znany był z książki „Spacer po teologii”.

Urodzony w 1928 r. w Paryżu, w wieku 17 lat wstąpił do benedyktyńskiego opactwa Matki Bożej w Pierre-Qui-Vire w północnej Burgundii. W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii i zaczął ją wykładać, najpierw we wspólnocie benedyktyńskiej. Rozgłos przyniosła mu wydana w 1969 r. książka „Peut-on connaître Dieu en Jésus-Christ?” (Czy w Jezusie Chrystusie można poznać Boga?), na którą zwrócili uwagę wielcy teologowie francuscy tamtych czasów. Od 1978 r. wykładał w Rzymie w benedyktyńskim Papieskim Ateneum św. Anzelma i na jezuickim Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Był świetnym znawcą teologii dominikanina, św. Tomasza z Akwinu, na czele z jego „Sumą teologiczną”.

Napisał m.in. historię teologiczną Kościoła katolickiego („Histoire théologique de l’Eglise catholique: itinéraire et formes de la théologie” z 1994 r.), a także dzieło o Kościele po Soborze Watykańskim II („Imaginer l’Eglise catholique” z 1995 r.), w którym proponował sposoby jego odnowy w obliczu wyzwań świata współczesnego.

W ostatnich latach życia opublikował książkę „Petit essai sur le temps du pape François” (Mały esej o czasach papieża Franciszka) w 2017 r. oraz syntezę swej teologii w tomie „Un cattolicesimo diverso” (Inny katolicyzm) z 2019 r., zawierającym nowe elementy w stosunku do klasycznej wizji katolicyzmu. Ideę ofiary uznał na praktykę nierozerwalnie związaną z miłością, a nie ze złem czy winą. W Eucharystii dostrzegał „czynną pamięć” ofiary Chrystusa, „absolutnie jedynej”, bez odwoływania się do wymiaru rytualnego, do którego przywykliśmy. Przedstawił wizję posługi w Kościele jako „autorytetu zakorzenionego w szczególnym charyzmacie”, pozostającego na służbie całego Kościoła. Wreszcie przywoływał Kościół o stylu bardziej zgodnym z Ewangelią, poruszając przy tym bardzo bliski mu temat miłosiernej miłości Boga Ojca.

O. Lafont zmarł 10 maja 2021 r. – Żył Chrystusem. Chciał wypowiedzieć Jego misterium – powiedział po jego śmierci przeor opactwa w Pierre-Qui-Vire.

pb (KAI/settimananews.it) / Pierre-Qui-Vire
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda