Home WiadomościZe Świata Galerie portalu zyciezakonne.pl: Belgia – Brugia Sacra

Galerie portalu zyciezakonne.pl: Belgia – Brugia Sacra

Redakcja

Brugia nazywana też „Flamandzką Wenecją”, to belgijskie, średniej wielkości miasto w Zachodniej Flandrii, jednocześnie ważny ośrodek administracyjny, przemysłowy i komunikacyjny. Brugia jest znaczącym portem śródlądowym połączonym siecią kanałów z Morzem Północnym. Od VII wieku “Municipium Brugense” było obecne na mapach Europy, należąc do najważniejszych centrów handlowych i goszcząc pierwszą europejską giełdę. Od XIII wieku Brugia należała do związku miast hanzeatyckich. Obecnie w mieście rozwija się przemysł stalowy, odzieżowy i spożywczy, a także produkcja dywanów i koronek. Z tego miejsca pochodzą też nowoczesne wagony oraz maszyny dla rolnictwa.

Początki miasta sięgają jeszcze czasów przed naszą erą i związane są z podbojami Juliusza Cezara, ale prawa miejskie miasto uzyskało dopiero w XI wieku, a więc tworzenie ówczesnej społeczności trwało około 1000 lat, na których wywarły piętno wpływy Franków, Rzymian i Wikingów. Początki związane były z odzyskaniem dostępu do morza po wielkim sztormie, który utworzył nowy kanał Zwin. Droga morska umożliwiała żeglugę i prowadzenie wymiany handlowej z Anglią, głównie zbożem, winem i suknem. Przynależność do Hanzy ułatwiała rozwój handlu a ten z kolei wpłynął na rozkwit bankowości. W XV wieku do Brugii zjechał ze swoim dworem książę Burgundii Filip III, a wraz z nim rozpoczął się również rozwój artystyczny miasta. Stąd między innymi wywodzi się słynna Szkoła Flamandzka malarzy technik olejnych.

Brugia to miasto zatłoczone i ruchliwe, dlatego najlepiej jest spacerować po nim pieszo i to w godzinach porannych. Samochód w wąskich uliczkach nie sprawdza się w ogóle. Najpiękniejsze miejsce w mieście, to wpisana na listę zabytków UNESCO brugijska Starówka. Jest tu wiele dawnych kanałów, w większości zamulonych, ale wciąż otoczonych starymi domami z kamienia a także uroczymi małymi mostkami pozwalającymi sie przedostać na drugą stronę. Poza mieszczańskimi domami są tu też obiekty sakralne. Najciekawsza z pewnością jest bazylika stojąca przy Burg Square – Heilige Bloed Basiliek. W znajdującej sie przy bazylice gotyckiej kaplicy podobno znajduje się relikwiarz z krwią Chrystusa. Inne kościoły, to Onze Lieve Vrouwkerk z oryginalną rzeźbą Michała Anioła oraz Jerusalem Kerk z przepięknymi witrażowymi oknami.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda