Home WiadomościZe Świata Galerie portalu zyciezakonne.pl: Brazylia – Kościół Św. Franciszka w Salvador da Bahia

Galerie portalu zyciezakonne.pl: Brazylia – Kościół Św. Franciszka w Salvador da Bahia

Redakcja

Salvador da Bahia leży we wschodniej części Brazylii na wybrzeżu Atlantyku. Jest trzecim pod względem wielkości miastem w kraju. Według tradycji początek miastu dał Amerigo Vespucci, który w 1501 r. w dzień Wszystkich Świętych do wpłynął do zatoki nad która leży dzisiaj miasto i nadał jej nazwę Baía de Todos os Santos – Zatoka Wszystkich Świętych. Miasto jest stolicą stanu Bahia, a w przeszłości było pierwszą stolicą Brazylii.

Kościół Św. Franciszka leży w zabytkowej części, zwanej Cidade Alta, czyli Górnym Miastem. Jego wnętrze jest przyozdobione niezwykłymi złoceniami, przez co uchodzi za najpiękniejszą świątynię Brazylii. W 2009 roku został zaliczony do 7 cudów sztuki portugalskiej na świecie. Barokowa fasada kościoła pochodzi z 1723 roku, podobnie jak niezwykle cenne azulejos (czyli cienkie ceramiczne płytki, z błyszczącym szkliwem, stosowane w sztuce portugalskiej), którymi pokryte są krużganki franciszkańskiego klasztoru. Przedstawiają one legendę narodzin świętego Franciszka i jego zrzeczenie się dóbr materialnych.

Kościół zbudowany jest na bazie krzyża. Całe wnętrze pokrywają złocone rzeźby I ornamenty w kształcie gwiazd, sześciokątów i ośmiokątów. Szczególnie bogate są ołtarze Krzyża Świętego i wywyższenia Maryi. Po obu stronach nawy głównej znajdują się bogato rzeźbione ambony ze zdobieniami w kształcie liści winogron, ptaków i owoców. W zakrystii znajduje się 18 obrazów olejnych na temat życia świętego Franciszka.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda