Home WiadomościZe Świata Galerie portalu zyciezakonne.pl: Francja – Opactwo Mont Saint Michel

Galerie portalu zyciezakonne.pl: Francja – Opactwo Mont Saint Michel

Redakcja

Opactwo Mont Saint-Michel znajduje się we francuskim departamencie Manche, w Normandii. Usytuowane w zatoce przy ujściu rzeki Couesnon na granitowej wyspie, samotnie wyrastającej nad poziom morza. Jego średniowieczna nazwa brzmiała “Mons Sancti Michaeli in periculo mari”. Figura św. Michała góruje 170 metrów nad linią brzegu morza Północnego, umieszczona na szczycie kościelnej wieży.

Początki obecnego klasztoru sięgają ósmego lub dziewiątego wieku. Według legendy w 708 roku biskup św. Aubert z Avranches zbudował kaplicę pod wezwaniem Michała Archanioła. Fundacja Opactwa Benedyktynów nastąpiła w 966 roku. W XI wieku żyło w klasztorze około pięćdziesięciu mnichów, którzy zbudowali wówczas schroniska dla pielgrzymów, co świadczy o wielkim znaczeniu religijnym tego miejsca.

Pierwotny klasztor został spalony w 1204 roku wskutek najazdu Bretończyków, ale dzięki fundacji króla Filipa Augusta II w 1228 roku ukończono budowę nowego, ufortyfikowanego klasztoru, który przez wieki swego istnienia pozostał niezdobyty i w swym zasadniczym kształcie przetrwał do dnia dzisiejszego, budząc zachwyt pięknem architektury i niepowtarzalnym położeniem.

W 1791 roku opactwo benedyktynów zostało zlikwidowane w wyniku rewolucji francuskiej. W 1793 roku uwięziono w nim ponad 300 księży, ofiar rewolucji. Więzienie zostało zamknięte dopiero w 1863 roku na polecenie Napoleona III. Z okazji tysięcznej rocznicy powstania przypadającej na rok 1966 niewielka liczba zakonników znów osiedliła się w klasztorze.

Mont-Saint-Michel i jego zatoka zostały dodane do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1979 roku. Miasteczko, które powstało przy opactwie liczy dziś 44 mieszkańców.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda