Home WiadomościZe Świata Galerie portalu zyciezakonne.pl: Kanada – Spacer po chrześcijańskim Montrealu

Galerie portalu zyciezakonne.pl: Kanada – Spacer po chrześcijańskim Montrealu

Redakcja

Montreal zaskakuje pięknem wielu kościołów i miejsc zwiazanych z chrześcijaństwem. Katolicka katedra Notre Dame to największy kościół w Ameryce Północnej, budowany przez prawie cały XIX w. Jej architekt James O’Donnel był protestantem, ale przeszedł na katolicyzm zachwycony jej pięknem. Może pomieścić 5 tys. osób. Neogotyckie wnętrze zdobią drewniane rzeźby i wspaniałe polichromie autorstwa Victora Bourgeau. Natomiast Bazylika Maryi Królowej Świata z końca XIX w. jest wierną kopią rzymskiej bazyliki św. Piotra w skali 1:3.

Anglikańska katedra Christ Church Cathedral została wzniesiona w 1814 roku, zaś neogotycki anglikański Kościół Św. Jerzego, zbudowany w 1843 roku.

Ostatnią z wielkich budowli sakralnych Montrealu jest Oratorium św. Józefa połozone na zboczu wzgórza Mont Royal. To najwyższy kościół Kanady, jego kopuła wznosi się na wysokość 97 m. Historia sanktuarium związana jest z osobą św. Andrzeja Bessette, kanadyjskiego zakonnika z Kongregacji Świętego Krzyża, zwanego frère Andre. Wspierany przez kilku przyjaciół, zbudował na Mont Royal pierwszą, niewielką kapliczkę dedykowaną św. Józefowi. Obecnie santuarium jest odwiedzane przez ponad 2 miliony turystów i pielgrzymów rocznie. Frère Andre był kanonizawany przez Benedykta XVI w 2010 roku.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda