Home WiadomościZe Świata Generał Cystersów: Charyzmat przedkładania Chrystusa ponad wszystko

Generał Cystersów: Charyzmat przedkładania Chrystusa ponad wszystko

Redakcja

O najważniejszym darze Parakleta, bezinteresownej miłości, która nie pozwala na przedkładanie czegokolwiek nad Chrystusa, oraz o dwóch przestrzeniach: wolności i posłuszeństwie, w których się ona realizuje, napisał w swoim liście z okazji Święta Pięćdziesiątnicy opat generalny Zakonu Cysterskiego – o. Mauro Giuseppe Lepori.

Ogłoszony w Rzymie, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego list nosi tytuł: „Charyzmat przedkładania Chrystusa ponad wszystko”. Opat generalny w słowie skierowanym do cysterskich mniszek i mnichów dokonuje refleksji nad wielkanocnym spotkaniem z Chrystusem i płynącymi z tego konsekwencjami dla życia poszczególnych członków i całych wspólnot. Komentując tajemnicę zesłania Ducha Świętego, wśród Jego darów akcentuje charyzmat przedkładania Chrystusa ponad wszystko. „To przedkładanie Chrystusa – zaznacza opat – jest najprawdziwszym i najpoważniejszym darem Ducha, darem, którego najbardziej potrzebujemy, darem, który pozwala nam przyjmować prawdziwie i owocnie wszystkie inne dary”.

Dary, będące udziałem pojedynczych członków wspólnoty monastycznej mogą nadać właściwy kierunek całej wspólnocie. „Jakże piękne jest braterskie zgromadzenie, w którym to, co przedkłada tylko jeden z nich pociąga wszystkich do miłowania Boga bardziej niż siebie samych” – zaznacza opat generalny.

Miłość, która nie oczekuje niczego w zamian jest drogą do rozwoju życia zakonnego w prawdziwej wolności. Ostatnim akcentem listu jest wezwanie do uczynienia z wolności misji, którą, co może wydawać się paradoksem, realizuje się poprzez zakonne posłuszeństwo.

CZYTAJ CAŁY LIST [KLIKNIJ]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda