Home WiadomościZe Świata Generał jezuitów: doświadczenie COVID-19 mówi nam wiele o nas samych i o naszym świecie

Generał jezuitów: doświadczenie COVID-19 mówi nam wiele o nas samych i o naszym świecie

Redakcja

„Prośmy o światło, by zobaczyć jaka jest jeszcze droga przed nami i o łaskę, której potrzebujemy, aby kroczyć nią jako bracia i siostry, w solidarności z całą ludzkością i planetą, na której żyjemy. Niech Pan nas błogosławi i strzeże podczas tej wspólnej drogi”

Generał jezuitów, o. Arturo Sosa SJ zwraca się do wszystkich jezuitów i współpracowników w misji, aby w tym czasie byli w sposób szczególny blisko osób potrzebujących. 

„Jaką część drogi do Boga pokazuje nam epidemia COVID-19? Obecne doświadczenie COVID-19 mówi nam wiele o nas samych i o naszym świecie. W szczególności chcę się skupić na tym, jak ta sytuacja oświetla różne aspekty naszej drogi do Boga i jak w trudnych czasach można znaleźć pocieszenie.

Po pierwsze widzimy, że jako ludzkość stanowimy jedno. Każdy człowiek, każdy naród, każda kultura, która sprawia, że jesteśmy tak różnorodni, jest częścią tej wielorakiej, bogatej i zależnej od siebie nawzajem ludzkości. To wskazuje nam drogę przezwyciężenia kryzysu. Jest ona możliwa, gdy uświadomimy sobie, jak ważne jest dbanie o dobro wspólne i jak wiele zależy od każdego z nas. Możemy żyć tylko jako jeden organizm. Odseparowani od siebie nie jesteśmy w stanie żyć. Bez względu na różnicę wieku, rasę, wyznawaną religią, czy posiadany status społeczny w obrębie naszej wspólnej ludzkości, każdy z nas jest jej częścią, nikt nie jest z niej wykluczony i nikt nie może się obejść bez innych ludzi. To pokazuje nam, że chcemy iść razem. Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni, pomagamy sobie nawzajem przezwyciężyć lęki i obawy. Każdy z nas szuka sposobu jak być pomocnym, zaczynając od postawienia na drugim miejscu swoich potrzeb oraz zaakceptowania ograniczeń i poświęceń, które mogą przyczynić się dla dobra wszystkich.

Mamy okazję widzieć kompetentnie zaangażowanych i hojnych ludzi, którzy na pierwszej linii troszczą się o poszkodowanych, szukają rozwiązań lub podejmują trudne decyzje dla dobra drugiego człowieka.

Mamy okazję podziwiać wrażliwość tak wielu ludzi i organizacji oraz ogromne zasoby solidarności w młodych ludziach, w dorosłych i w starszych, we wszystkich zakątkach ludzkiego społeczeństwa. To pokazuje siłę wiary, siłę więzi, które jednoczą wierzących oraz miłość Jezusa Chrystusa, która nas pobudza do zgody i jedności. Wiele osób modli się razem w mediach społecznościowych. Chcą wyznawać swoją wiarę, tę wiarę, którą czują w głębi serca i której nie mogą zatrzymać tylko dla siebie. Otrzymałem informacje o wielu twórczych inicjatywach, które zostały podjęte zarówno w prowincjach, regionach, wspólnotach i dziełach apostolskich Towarzystwa Jezusowego… a także przez naszych współpracowników. Dziękuję Panu za to wszystko. Zachęcam was, abyście nadal szukali najlepszych sposobów, by być blisko osób potrzebujących, aby kroczyć razem z nimi wspólną drogą.

Łączę się w modlitwie z całym ciałem Towarzystwa Jezusowego, z Kościołem katolickim, wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi, wyznawcami innych religii i filozofii oraz tymi wszystkimi, którzy swoją postawą solidarności szukają i znajdują odpowiednie sposoby spieszenia innym z pomocą. Nie wiemy, jak długi jest ten odcinek drogi ani jaki nastąpi po nim. Prośmy więc o światło, by zobaczyć jaka jest jeszcze droga przed nami i o łaskę, której potrzebujemy, aby kroczyć nią jako bracia i siostry, w solidarności z całą ludzkością i planetą, na której żyjemy. Niech Pan nas błogosławi i strzeże podczas tej wspólnej drogi. AMEN”

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda