Home WiadomościZe Świata Generał jezuitów o celach jezuickiej edukacji

Generał jezuitów o celach jezuickiej edukacji

Redakcja

Ojciec Arturo Sosa SJ, podczas wizyty w St. Joseph’s School w North Point (Indie), powiedział w swoim wystąpieniu o celach jakie stawiają przed sobą jezuici w edukacji.

„Pozwolę sobie omówić krótko aspekt, który jest dzisiaj centralnym punktem jezuickiego zaangażowania i duchowości: wiara, która prowadzi do pojednania i sprawiedliwości.

„Naszą misją w coraz bardziej zsekularyzowanym świecie jest podtrzymywanie prawdziwej wiary w Boga, naszego Stwórcę i Opiekuna. Istnieje silna polaryzacja między ludźmi wierzącymi w Boga, bez względu na to, jak Go nazywają, a tymi, którzy postrzegają świat i ludzką egzystencję wyłącznie w kategoriach materialistycznych. Naszym celem jest szerzenie prawdziwej wiary w to, co boskie i święte w człowieku oraz pokazywanie ludziom drogi do Boga.

Sprawiedliwość jest równie ważnym aspektem naszej edukacji. Każda osoba jest stworzona na obraz Boga. Jednak miliony ludzi w naszym dzisiejszym świecie są pozbawione naturalnej sprawiedliwości. Świat jest coraz bardziej spolaryzowany i podzielony na bogatych i biednych, mających władzę i jej pozbawionych, także w aspekcie płci. Ludzie są przymusowo wysiedlani z różnych powodów, takich jak bieda, wojna i różnego rodzaju konflikty. Te niesprawiedliwości mają charakter endemiczny i strukturalny.

Nasza edukacja musi czynić nas głosem milionów ludzi, których tego głosu pozbawiono. Nasi uczniowie muszą stać się mężczyznami i kobietami żyjącymi dla innych i razem z innymi. Nasza młodzież to nasza przyszłość. Do budowania ich przyszłości, a tym samym i naszej, przyczyniamy się, gdy naprawdę kształtujemy ich na tych, którzy inicjują i przeprowadzają zmiany pożądane w naszym społeczeństwie i w świecie. Nasi uczniowie muszą być świadomi niesprawiedliwości popełnianych i utrwalanych w naszych społeczeństwach. Powinni być przepełnieni poczuciem sprawiedliwości i pragnieniem tworzenia sprawiedliwych struktur gdziekolwiek się znajdują”.

Fragment wystąpienia Generała na podstawie: sjcuria.global

Za: www.jezuici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda