Home WiadomościZe Świata Generał jezuitów ostrzega: pandemia zagraża demokracji

Generał jezuitów ostrzega: pandemia zagraża demokracji

Redakcja

Dodatkowym zagrożeniem dla demokracji na świecie jest pandemia koronawirusa, ostrzega generał Towarzystwa Jezusowego o. Arturo Sosa Abascal.

Demokracja może paść ofiarą kryzysu, jeśli się nie uda pogłębić świadomości obywatelskiej i postawić dobra wspólnego ponad indywidualnymi interesami osób, grup lub narodów, ostrzegł jezuita, akademicki wykładowca politologii, w wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR.

Demokracja jako forma państwowa i społeczna była poważnie zagrożona już w minionych latach. Z jednej strony wynikało to z „osłabienia świadomości obywatelskiej w społeczeństwach, w których ona istniała, z drugiej natomiast wkładano zbyt mało wysiłków, aby promować taką świadomość gdzie indziej. Według pochodzącego z Wenezueli teologa, do osłabienia przyczynia się rozprzestrzenianie się różnych form populizmów oraz fundamentalizmów „ubranych w ‘religijne’ ideologie lub wypaczenia”.

Zdaniem generała jezuitów nadchodząca dystrybucja szczepionek będzie „papierkiem lakmusowym dla pragnienia sprawiedliwości społecznej oraz społecznej odpowiedzialności” w świecie po koronawirusie. Pokaże to, jak naprawdę demokratyczna jest wola państw narodowych i organizacji międzynarodowych, takich jak Unia Europejska. Wtedy okaże się, czy górę weźmie logika rynku, czy sprawiedliwości społecznej.

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda