Home WiadomościZe Świata Generał sercanów biskupem

Generał sercanów biskupem

Redakcja

Na początku kwietnia (06.04.2018) papież Franciszek mianował ks. Heinricha Wilmera SCJ, dotychczasowego przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, nowym biskupem diecezji Hildesheim w Niemczech. W sobotę 1 września 2018 roku ks. Wilmer otrzymał święcenia biskupie.

Głównym konsakratorem był abp Stefan Heße – metropolita Hamburga, a współkonsekratorami bp Norbert Trelle – emerytowany ordynariusz diecezji Hildesheim, oraz abp Nikola Eterovic – nuncjusz apostolski w Niemczech. W uroczystości oprócz licznie zgromadzonych wiernych, wśród których znalazła się rodzina i przyjaciele, udział wzięli także biskupi, kapłani i współbracia sercanie na czele z nowym przełożonym generalnym ks. Carlosem Luis Suárez Codorniu SCJ oraz przełożonym prowincji niemieckiej ks. Heinzem Lau SCJ. Nie zabrakło także sercańskich biskupów. W uroczystości udział wzięli m.in. bp Józef Wróbel SCJ z Lublina, bp Teemu Sippo SCJ z Finlandii oraz bp Jose Ornelas Carvalho SCJ z Portugalii.

Ks. Wilmer jest idealnym kandydatem do pełnienia posługi biskupiej, gdyż posiada odpowiednie ku temu przymioty na wielu płaszczyznach: ludzkiej, duchowej, duszpasterskiej, a także jest dobrym liderem” – powiedział jeszcze przed uroczystością ks. Lau.

Życiorys

Heiner Wilmer urodził się 9 kwietnia 1961 r. w Schapen, niewielkiej miejscowości w powiecie Emsland (Dolna Saksonia) jako pierwszy z czwórki rodzeństwa. Pochodzi z rodziny rolniczej. Ukończył sercańskie Gimnazjum w Handrup. Po maturze w 1980 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Sercanów i przez dwa kolejne lata odbywał nowicjat we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie następnie odbył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał 31 maja 1987 w zgromadzeniu księży sercanów. Studiował także w Paryżu, Rzymie. W 2007 został prowincjałem niemieckiej prowincji sercanów. 25 maja 2015 wybrany generałem zgromadzenia.

Herb biskupi

Zawołanie nowego ordynariusza diecezji Hildesheim: Pomocnicy waszej radości (2 Kor 1, 24). Tak rozumie on sens swojej posługi biskupiej, nie w sensie władzy, lecz pomocy we wzrastaniu w wierze. Złoto i czerwień na tarczy herbowej są kolorami herbu biskupiego Hildesheim od 14. wieku. Krzyż pochodzi z katedry św. Gotarda, patrona diecezji i katedry, biskupa Hildesheim w latach 1022 – 1038. Był on  benedyktynem, stąd forma krzyża benedyktyńskiego. Na tarczy u góry po lewej stronie zmodyfikowany relikwiarz z początków 1200 letniego biskupstwa jako znak łączności z tradycją początków. Po drugiej stronie krzyż sercański. Namalowane kolorem niebieskim, a więc maryjnym. Matka Boża jest bowiem patronką zarówno katedry jak i diecezji. Trzy owce na dole nawiązują zarówno do pochodzenia bpa Wilmera z rodziny rolniczej z kraju Emsland, jak i pasterskiej posługi biskupa, skierowanej do różnych owiec, stąd trzy.

Insygnia

Pierścień przygotowany dla bpa Wilmera jest kopią pierścienia wręczanego wszystkim biskupom uczestniczącym w obradach II Soboru Watykańskiego, dlatego bywa nazywany pierścieniem soborowym lub pierścieniem Pawła VI. Ma on wygrawerowaną postać Matki Bożej w towarzystwie św. Piotra i Pawła. Ma on symbolizować odnowę zapoczątkowaną przez Sobór Watykański II, a kontynuowaną przez papieża Franciszka.

Pastorał dla bpa Heinera Wilmera SCJ został wyprodukowany przez mistrza kowalskiego Alfreda Bullermanna z Friesoythe. Krzywizna składa się z prostopadłościanu, w którym z każdej strony są osadzone małe kawałki żelaza. W prostopadłościanie znajdują się trzy indywidualne wykute profile płomieni, które razem symbolizują płomienie Ducha Świętego i Trójcy. Wszystkie części metalowe zostały wykonane z mosiądzu, a następnie pokryte galwanicznie. Trzon wykonany jest z dębu. Wszystkie użyte materiały pochodzą z Dolnej Saksonii.

Bp Heiner Wilmer SCJ będzie nosił jako krzyż pektoralny krzyż Zgromadzenia Najświętszego Serca Pana Jezusa, tzw. krzyż sercański. Wykonany został ze srebra w warsztatach artystycznych braci Szensztackich (Goldschmiede und Kunstwerkstätte der Schönstätter Marienbrüder) w Vallendar.

Katedra

Uroczystość odbyła się w katedrze pw. Wniebowzięcia NMP w Hildesheim. To jedna z najznamienitszych budowli w stylu romańskim w Niemczech. Kamień węgielny pod budowę katedry w Hildesheim położył w 852 r. biskup Altfrid. Trójnawowa bazylika krzyżowa z transeptem została poświęcona w 872. Spłonęła w wielkim pożarze, odbudowana w 1046 przez biskupa Hazilo. Z niewielkimi przebudowaniami w XI-XIV w. oraz barokizacją wnętrza, przetrwała do II wojny światowej. W czasie nalotów II wojny światowej katedra została praktycznie zrównana z ziemią. Odbudowa trwała 10 lat (1950-60) i ograniczyła się do stylu wczesnoromańskiego. Wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1985 r.

Diecezja

Diecezja Hildesheim została założona w 815 r. przez cesarza Ludwika I Pobożnego jako sufragania metropolii Moguncji. W 1215 r. biskupstwo uzyskało pełną niezależność polityczną na terytorium Rzeszy Niemieckiej poprzez utworzenie suwerennego księstwa biskupiego ze stolicą w Hildesheim. Podczas reformacji większość mieszkańców Dolnej Saksonii przeszła na luteranizm, co spowodowało likwidację sąsiednich biskupstw. W 1803 r. diecezja została sekularyzowana. W 1824 r. po zawarciu konkordatu między Stolica Apostolską a Królestwem Hanoweru papież Pius VII ustalił na nowo granice diecezji bullą Impensa Romanorum Pontificum. Weszła ona w skład metropolii Kolonii. 24 października 1994 r. diecezja Hildesheim została podporządkowana przez papieża Jana Pawła II nowo utworzonej metropolii Hamburga.

Więcej na: www.sercanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda