Gwinea Równikowa: Święcenia biskupie ks. Miguela Angela Nguema Bee, salezjanina

Dzień 20 maja 2017 r. zapisze się jako data wyznaczająca zasadniczy etap w historii Kościoła Gwinei Równikowej.

Istotnie, w Mongomo, kard. Fernando Filoni, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, przewodniczył uroczystej celebracji eucharystycznej w czasie której miały miejsce święcenia biskupie trzech nowych biskupów oraz powołanie dwóch nowych diecezji. Wśród nowych biskupów znalazł się także ks. Miguel Angel Nguema Bee, salezjanin, który w dniu wczorajszym, 24 maja, w uroczystość Maryi Wspomożycielki, rozpoczął swoją posługę pasterza diecezji Ebebiyin.

Nowe oblicze Kościoła w Gwinei Równikowej jest owocem “dzieła misyjnego, które zostało zapoczątkowane już w przeszłości przez licznych odważnych ewangelizatorów, którzy poświęcili swoje życie dla Ewangelii i ubogich”, co znalazło wyraz “w dalszym i odpowiednim rozwoju Kościoła w tym kraju” – zaznaczył kard. Filoni w homilii w czasie Eucharystii połączonej z udzieleniem wspomnianych święceń biskupich, koncelebrowanej także przez biskupów z niektórych sąsiednich krajów, jak również – nuncjusza apostolskiego w tym afrykańskim kraju. Uczestniczyli także prezydent Republiki i inne osobistości.

Następnie purpurat wezwał trzech nowych biskupów do bycia “odważnymi ludźmi i autentycznymi świadkami wiary”, zachęcając wszystkich obecnych do miłowania swoich biskupów i kapłanów, “nie dlatego, że są doskonali, ale dlatego, że Pan przeznaczył ich do tego, by im służyli”.

Prefekt Dykasterii misyjnej mógł w sposób szczególny polecić Bogu biskupa Nguema Bee i wiernych mu powierzonych w czasie Eucharystii odprawionej w dniu Ingresu, który miał miejsce wczoraj w Ebebiyin.

“Bp Miguel rozpoczyna swoją posługę w diecezji, która istnieje już od 35 lat – powiedział kardynał w homilii – ale z chwilą powołania nowej diecezji Mongomo będzie mieć terytorium i prezbiterat znacznie mniejszy. To może ułatwić nowemu Pasterzowi znalezienie większej ilości czasu, który będzie mógł poświęcić waszym patrzebom. Ale łączy się to także z koniecznością większej współpracy z waszej strony”.

Potem, nawiązując do czytań z dnia, zachęcił, by się nie zniechęcano, kiedy może się wydawać, że owoce własnej pracy nie pojawiają się od razu. Zachęcił przy tym z naciskiem do “wspaniałomyślnego pójścia zawsze do przodu w dziele ewangelizacji, głoszeniu Słowa Bożego, pomocy na rzecz ubogich i potrzebujących oraz (…) – udania się w miejsca najtrudniejsze i marginalizacji”.

Na koniec powierzył Maryi Kościół w Ebebiyin i początki posługi biskupiej nowego biskupa Nguema Bee, salezjanina.

ANS – Mongomo

Za: www.infoans.org