Home WiadomościZe Świata Haiti: zaangażowanie salezjanów po trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj

Haiti: zaangażowanie salezjanów po trzęsieniu ziemi, które dotknęło ten kraj

Redakcja

Dwa dni temu potężne trzęsienie ziemi o sile 7.2 w skali Richtera nawiedziło Haiti, powodując śmierć 1300 osób, podczas gdy rannych i zaginionych są tysiące. Szpitale przyjęły ponad 5700 pacjentów i znajdują się na granicy wydolności. To straszne wydarzenie przywołuje na pamięć trzęsienie ziemi z 2010 roku, kiedy to to Haiti zostało zniszczone przez kataklizm, który spowodował śmierć 200 tys. osób, pozbawiając wszystkiego tysiące przesiedleńców.

Największe zniszczenia to kolejne trzęsienie ziemi wyrządziło na południu kraju, skąd dochodzą pierwsze wiadomości dotyczące salezjanów, którzy tam żyją i pracują. Na szczęście nikt nie odniósł ran na żadnej z tych salezjańskich placówek. Także wszystkie budynki, z wyjątkiem małych zawaleń otaczających murów, nie doznały szkód. Tylko ośrodek należący do córek Maryi Wspomożycielki doznał znacznych szkód, szczególnie gdy chodzi o sale lekcyjne i audytorium, ale nie było żadnych ofiar czy osób rannych.

Podczas gdy sytuacja się pogarsza z godziny na godzinę i rośnie strach przed spodziewanym nadejściem burzy tropikalnej, salezjanie już teraz się mobilizują, aby zapewnić jak największe wsparcie dotkniętej kataklizmem ludności. Istotnie, odwiedzili rodziny z dzielnicy, w której działają, dokumentując odniesione szkody. “Nie została przeprowadzona jeszcze żadna zbiórka pieniędzy – informują salezjanie z Haiti.  “Ale być może są w waszym Kraju jakieś osoby, które chciałyby coś podarować i dowiedzieć się, co robią salezjanie” – kontynuują, zachęcając do pomocy tych, którzy pragną udzielić jakiegoś wsparcia poszkodowanym.

Tymczasem w salezjańskich dziełach i w innych domach zakonnych w kraju są przyjmowani liczni przesiedleńcy, którzy stracili swoje mieszkania z powodu trzęsienia ziemi.  

Ta tragedia, która wydarzyła się na Haiti, przykuła również uwagę papieża Franciszka. Istotnie, zaraz po odmówieniu w dniu wczorajszym modlitwy “Anioł Pański” Ojciec Święty modlił się za ludność dotkniętą kataklizmem i zwrócił się z mocnym apelem o pomoc do społeczności międzynarodowej. “Pragnę wyrazić bliskość drogim mieszkańcom tego kraju, poważnie dotkniętego trzęsieniem ziemi” – powiedział papież Franciszek. “Modląc się do Pana za ofiary, kieruję słowa zachęty do tych, którzy przeżyli, wzywając do zaintresowania się nimi społeczność międzynarodową: solidarność wszystkich może złagodzić skutki tej tragedii. Módlmy się razem do Matki Bożej za Haiti”.

(ANS – Les Cayes)

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda