Home WiadomościZe Świata Hiszpania: beatyfikacja męczenniczek z Girony

Hiszpania: beatyfikacja męczenniczek z Girony

Redakcja

RVW katedrze w Gironie odbyły się uroczystości beatyfikacyjne trzech męczenniczek ze zgromadzenia Sióstr św. Józefa z Girony. Fidela Oller Angelats, Josefa Monrabal Montaner i Facunda Margenat Roura zginęły za wiarę podczas prześladowania religijnego jakie miało miejsce w Hiszpanii w 1936 r.

Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył kard. Angelo Amato a uczestniczyli w niej wszyscy biskupi z Katalonii, wielu spoza niej, a także przedstawiciele władz regionalnych.

Nowe błogosławione, które do końca opiekowały się chorymi, zostały zamordowane tylko dlatego, że były zakonnicami. Siostry Fidela i Josefa zginęły 29 sierpnia 1936 r. w miejscowości Gandía koło Walencji. Natomiast s. Facunda poniosła męczeńską śmierć w Barcelonie. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych podkreślił w homilii ich wielkie poświęcenie dla chorych oraz pokorę i wiarę w Jezusa Chrystusa, której się nie wyrzekły pomimo niebezpieczeństwa śmierci.

Zebrana taca została przeznaczona na pomoc dla ofiar prześladowania religijnego w Syrii oraz kryzysu imigracyjnego, jaki ma miejsce na Morzu Śródziemnym.

Zgromadzenie Sióstr św. Józefa z Girony powstało w 1870 r. Siostry pracują przede wszystkim w służbie zdrowia oraz w domach starców. Opiekują się ludźmi chorymi, osobami w podeszłym wieku, szczególnie biednymi i samotnymi, oraz zepchniętymi na margines społeczny. Aktualnie pracują w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

M. Raczkiewicz, Madryt / rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda