Home WiadomościZe Świata Hiszpania, Brazylia: media przypomniały o męczeństwie św. Maksymiliana Kolbe

Hiszpania, Brazylia: media przypomniały o męczeństwie św. Maksymiliana Kolbe

Redakcja

Z okazji obchodzonej uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego media w Hiszpanii oraz Brazylii przypomniały sylwetkę polskiego franciszkanina św. Maksymiliana Marii Kolbe, zabitego w obozie Auschwitz 14 sierpnia 1941 r. Odnotowują, że polski zakonnik w heroicznym geście zamienił się z innym więźniem skazanym na karę śmierci, trafiając do bunkra głodowego. Przypominają, że św. Jan Paweł II określił założyciela klasztoru w Niepokalanowie jako „świętego trudnego wieku XX”.

Ofiarę św. Maksymiliana Marii Kolbego media w Hiszpanii i Brazylii odnotowują też w związku z przyznaniem pod koniec października przez Uniwersytet w Vitorii, w Kraju Basków, tytułu doktora honoris causa założycielowi Drogi Neokatechumenalnej Kiko Argüello. Zaznaczają, że podczas swojego odczytu odwołał się on do dramatu ofiar obozu zagłady Auschwitz, wskazując, że był to „okrutny atak ateizmu negującego istnienie Boga”. – Jeśli istnieje miłość, to znaczy, że istnieje Bóg i nagle ciemność się rozjaśnia, a światło ukazuje się wśród terroru komór gazowych. To właśnie jest przykład, jaki dali św. Maksymilian Maria Kolbe oraz św. Edyta Stein – zaznaczył założyciel Drogi Neokatechumenalnej.

mz (KAI/REL/CN/BNB) / Vitoria

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda