Home WiadomościZe Świata Hiszpania: Jezuici obchodzą święto Ignacego Loyoli

Hiszpania: Jezuici obchodzą święto Ignacego Loyoli

Redakcja

Hiszpańscy jezuici uroczyście obchodzą święto swojego założyciela. W sanktuarium w Lojoli – zgodnie z tradycją – oficjalną Mszę św., w której wezmą udział przedstawiciele Kraju Basków, odprawi w czwartek ks. bp Juan Ignacio Munilla.

W Hiszpanii żyje i pracuje ponad 900 jezuitów. Prowadzą m.in. kilka uniwersytetów, szkoły średnie oraz ośrodki duchowości. Wielu jest zaangażowanych w tzw. duszpasterstwo peryferii, tj. zajmują się osobami uzależnionymi, wykluczonymi oraz imigrantami. Doroczny raport na temat traktowania przebywających w ośrodkach dla imigrantów zawsze odbija się szerokim echem.

Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją, aby przypomnieć, że w 2022 jezuici będą obchodzić 500-lecie przybycia Ignacego z Montserrat do Manresy. Podczas jedenastomiesięcznego pobytu powstał zarys Zakonu Jezuitów. Z tej okazji rok 2022 będzie Jubileuszowym Rokiem Ignacjańskim w Manresie. Podkreśli on znaczenie tego miejsca dla duchowości ignacjańskiej oraz dla dzieł, które zrodziły się na przestrzeni wieków. Bez wątpienia, Manresa jest kolebką duchowości jezuickiej.

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

Za: www.radiomaryja.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda